Németh Zsolt a "Közös Energiapolitika - Erős Európa" című konferencián sürgette, hogy az úgynevezett interkonnektibilitás, vagyis a különböző hálózati energetikai rendszerek összeurópai szintű összekapcsolhatósága élvezze az Európai Unió anyagi támogatását. A fideszes képviselő szerint ideje lenne már kinevezni a Nabucco-programért felelős EU-koordinátort, a márciusban elfogadott elnökségi jegyzőkönyvnek megfelelően. Felvetette, hogy akár energiabiztonsági főképviselői tisztséget is létrehozhatna az Európai Unió.
A külügyi bizottság elnöke határozottságot és szolidaritást vár el az Európai Uniótól az energiapolitika terén. A külső együttműködés tekintetében kívánatosnak tartja az energiachartához való igazodást, valamint az átláthatóság, a monopóliumellenesség és a reciprocitás elvének érvényesülését."Az EU nem engedheti, hogy területén olyan, egyoldalú, biztonsági kockázatot hordozó befolyás alakuljon ki, amely ellensúlyozhatatlan az adott partner területén akár jogi, akár politikai kényszer eredményeként" - fejtette ki a reciprocitás tartalmát. Az EU-nak azt is el kell döntenie - folytatta Németh Zsolt -, hogy szeretne-e hozzájárulni keleti régióinak stabilizálásához, vagy fenn akarja tartani a "kétsebességű EU" távlatát. Szerinte ugyanis a Baltikumtól az Adriáig, a Fekete-tengerig terjedő terület egyoldalú energiafüggőségének fenntartása egyenlő a másodrangú európai státus kialakításával.
A fideszes politikus kitért arra, hogy most már a magyar kormány is Nabucco-konferenciát szervez. A Fidesz jelentős sikerének minősítette, hogy az energiabiztonság kérdésében fel tudták hívni a magyarországi közvélemény figyelmét a biztonságpolitikai szempontokra, és ezáltal "meghátrálásra bírták" a kiindulásként "Nabucco-ellenes" Gyurcsány Ferencet.
A konferencián Valeh Aleskerov, az azerbajdzsáni parlament alelnöke azt javasolta, hogy ne tereljék túlzottan politikai síkra az energiakérdést. Megerősítette, hazája nyitott a Nabucco-programra, és emlékeztetett arra, hogy Azerbajdzsán már négy éve megkezdte az energetikai párbeszédet az európai szervezetekkel. Megjegyezte, hogy a tervekből és projektekből csak akkor lesz valóság, ha van valódi "gazdája" az ügynek.
Marko Mihkelson, az észt parlament európai ügyek bizottságának néppárti elnöke arról beszélt, hogy a közös európai energiapolitika még csak a kezdeteknél tart, pedig nagy szükség lenne rá, mert Oroszország saját külpolitikai céljainak szolgálatában eszközként igyekszik használni az energetikát. Mint mondta, az előtte szóló Aleskerov ugyan óvott a téma politikai síkra terelésétől, de "a politika már jelen van, különösen a kínálati oldalon".
A konferencia külföldi előadóival Orbán Viktor, a Fidesz elnöke külön pénteken is találkozott. A konferenciát az Európai Parlament néppárti magyar képviselőcsoportja, a Budapest Külpolitikai Klub és a Szabad Európa Központ szervezte.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Közös Energiapolitika - Erős Európa |