A részletekről szólva Rácz Róbert elmondta: a hétfői szavazás nyomán olyan döntés született, amely számos problémát vet fel. Debrecen megkapta a lehetőséget kistérség alakítására, melyhez korábban több település is jelezte társulási szándékát, míg Bocskaikert nem. A szocialista frakció azonban a hajdúhadházi kistérséget megcsonkítva, Bocskaikertet Debrecenhez csatolná a jövő heti végszavazáskor. A kormány korábban nem ezt a verziót támogatta, hanem az "épelméjűt" - fogalmazott a megyei elnök. Annak értelmében Derecske Debrecenhez, míg Bocskaikert Hajdúhadházhoz csatlakozott volna. A magyar kormány tehát a térségek mellett foglalt állást, míg a szocialista frakció szembement saját kormányával.
Béres László polgármester kijelentette: semmilyen megkeresés, felkérés nem érkezett hozzájuk a kistérség megváltoztatásával kapcsolatban. Ő maga kedd délután értesült az előző napi szavazásról, ami súlyos gondokat vetít előre. Egyrészt a kistérségben résztvevő települések számának csökkenése miatt nem vehetik igénybe a szociális intézmények a kiegészítő normatívákat. Másrészt: a rendszerváltozás óta második Trianonját éli meg Hajdúhadház Bocskaikert elcsatolásával.
Szőllős Sándor polgármester is meglepődve kapta a hírt, hogy Mikepérccsel együtt Bocskaikert is Debrecenhez fog tartozni. Őket sem kereste meg senki, a módosító indítvány tehát egyeztetés - az ott élők megkérdezése - nélkül született meg, melyet igen veszélyesnek tart. Mint mondta, ezer szállal kötődnek Hadházhoz, a döntés következtében pedig elesnek attól a 100 millió Ft-tól, melyet óvoda felújításra, illetve másik 100 milliótól, amit útfejlesztésre nyertek. Ha így marad a módosítás következtében a kistérség, a település hátránya csak fokozódik - szögezte le.
Bakó István derecskei polgármester a Debrecenhez való társulás kezdeményezésének folyamatát ecsetelte, mely bonyolult szervezőmunkát igényelt, s melyet minden szervezet támogatott. Elgondolásuk szerint, a 47. számú főútvonal mentén fekvő településeket vonták volna be egy közös fejlesztési programba. Amikor megtudták, hogy Hajdú Attila egyeztetés nélkül nyújtott be módosító indítványt, levélben kérték a szocialista képviselőt annak visszavonására. Tűzoltásként - menteni, ami menthető - 13-án a térség 11 polgármestere közül tíz - Sáránd polgármester asszonya nélkül - levélben fordult Lamperth Mónika miniszter asszonyhoz és Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz, kérve a társulási szabadság elvének tiszteletben tartását. Bakó úgy véli, mesterséges vonalat húztak most a települések között, amivel nem értenek egyet.
Márton Attila országgyűlési képviselő azt emelte ki, hogy a Debrecen központú kistérségben egy gazdaságilag azonos pályán mozgó fejlődés indulhatott volna el. Létavértes viszont önállóan egy hátrányos helyzetű besorolású kistérség lett volna, s az EU-ból 2013-ig 2-2,5 milliárd Ft támogatást kaphatott volna. Hajdú Attila módosító indítványának megszavazásával viszont ettől a plusz fejlesztési lehetőségtől esett el a térség. A képviselő bejelentette: ősszel önálló indítványt nyújtanak be az elfogadott kistérségi lehatárolás ellen. Márton Attila egyébként értetlenségének adott hangot a tekintetben, hogyan nyújthatott be Hajdú Attila ilyen - a településeket hátrányosan érintő - módosító indítványt.
Nyírő Gizella