A közlés szerint Massima D'Alema Kostunicával pénteken Belgrádban tartott találkozóján felvetette, hogy a szerb kormány meghatározott ideig újra tárgyaljon a koszovói albán vezetőkkel az ENSZ-igazgatás alatt álló, albán többségű dél-szerbiai tartomány államjogi státusának rendezéséről, s a megbeszélések végső célja legyen Koszovó függetlensége.
Kostunica a közlemény szerint azonban elvetette, hogy a rendezési tárgyalásokat a tartomány függetlenségének belgrádi elfogadásától tegyék függővé. Belgrád május végén kezdeményezett újabb megbeszéléseket, amelyeken azonban kompromisszumos megoldást - Koszovó legalább névleges megtartását - szeretné elérni.
Az olasz külügyminiszter - akinek országa tagja a délszláv válságok rendezésére létrejött nemzetközi összekötő csoportnak - előzetes közlés szerint azzal az üzenettel érkezett Belgrádba, illetve járt csütörtökön Pristinában, hogy nincs alternatívája a nemzetközileg ellenőrzött függetlenséget előirányzó Ahtisaari-tervnek. Róma ellenzi viszont a koszovói függetlenség egyoldalú, a kérdésben dönteni hivatott Biztonsági Tanácsot (BT) megkerülő elismerését.
D'Alema és Boris Tadic szerb elnök pénteki belgrádi találkozójukon egyet is értettek abban, hogy ez utóbbi a legrosszabb megoldás lenne. Ennek lehetőségéről legutóbb az amerikai elnök múlt hét végi albániai látogatása után kaptak szárnyra találgatások, miután a kérdésről gyors BT-szavazást óhajtó George Bush kijelentette, hogy nem lehet a végtelenségig tárgyalni a koszovói rendezésről, és erőteljesen síkra szállt a tartomány függetlensége mellett. Bush hétfőn Szófiában pedig "kárpótlással", EU- és NATO-tagsággal kecsegtette Szerbiát déli tartománya elvesztéséért cserébe.
A szerb vezetés a héten éles hangvételben utasította el az ajánlatot. Belgrádot a jelek szerint felbátorította, hogy Koszovó kérdésében kudarccal zárult a világ hét legfejlettebb ipari országa és Oroszország vezetőinek múlt heti csúcstalálkozója, Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig Kostunicával tartott hét végi találkozóján Moszkva erőteljes támogatásáról biztosította a szerb álláspontot. Oroszország vétójoggal bír a BT-ben, s csak olyan rendezési módot támogat, amelyet Belgrád és Pristina is elfogad.
MTI - fidesz.hu