fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Német-lengyel csúcstalálkozó az uniós alkotmányos válság megoldásáról
2007. június 17., 10:11
Késő éjszakába nyúlt, s több mint négy órán keresztül tartott szombaton Angela Merkel német kancellár és Lech Kaczynski lengyel államfő találkozója az Európai Unió alkotmányos válságának megoldásáról.

Az unió soros elnöki tisztét betöltő kancellár asszony a közelmúltban felújított, brandenburgi Meseberg kastélyban - a kormány hivatalos vendégházában - fogadta lengyel vendégét, hogy meggyőzze őt az alkotmányozás szükségességéről, illetve ennek kapcsán arról, hogy az EU jövő heti csúcskonferenciáján elfogadják a német elnökség erre vonatkozó, pontos tartalmi és időbeni menetrendjét.

Angela Merkel és Lech Kazcynski tárgyalásairól nem sokkal éjfél előtt hivatalosan csak annyit hoztak, hogy azok jó légkörben zajlottak. Érdemi tájékoztatás nem hangzott el, egy német szóvivő csupán annyit közölt, hogy az eredmény a jövő heti csúcson derül ki.

A találkozóra rendkívül kedvezőtlen előjelek közepette került sor. Varsó ugyanis - egyedül a huszonhét tagállam közül - még közvetlenül az államfő németországi látogatása előtt is elutasította az alkotmányos szerződés jelenlegi tervezetében szereplő - az úgynevezett kettős többségen alapuló - döntéshozatali rendszert. A lengyel vezetők - elsősorban a Kaczynski-testvérek - álláspontja az, hogy a szerződés által tartalmazott döntéshozatali rendszer hátrányos Lengyelország - és más kisebb tagállamok - számára, annál előnyösebb viszont Németország részére. Varsó ezért egy új javaslattal állt elő, amely a tagországok lakosságának négyzetgyök értékét venné alapul a szavazati arányok megállapításakor, amit viszont nemcsak a német elnökség, hanem a tagországok túlnyomó többsége elutasít, egyedül Prága áll ki mellette. A szerződésben szereplő kettős többség elve ezzel szemben azt jelenti, hogy egy döntés akkor lép életbe, ha azt a tagállamok 55 százaléka jóváhagyja, mégpedig úgy, hogy ez az 55 százalék kiteszi az unió összlakosságának legkevesebb 65 százalékát.

Szombaton egyébként mind José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke, mind Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke a leghatározottabban kompromisszumra szólította fel Lengyelországot, figyelmeztetve Varsót, hogy ellenkező esetben teljesen elszigetelődik. Pöttering óvta a lengyel vezetést attól, hogy az EU-t válságba sodorja.

A német kancellár pedig videóüzenetében azt hangsúlyozta: alkotmányos szerződés nélkül az unió cselekvőképtelenné válik. Mint az elmúlt hetekben már annyiszor, ezúttal is valamennyi tagállam részéről kompromisszumot sürgetett.

Vasárnap egyébként Angela Merkel előbb Mirek Topolánek cseh kormányfőt látja vendégül, ugyancsak a Meseberg kastélyban. S ugyancsak rendkívül nehéz tárgyalások várnak rá, mert Prága a nemzeti jogkörök növeléséért, s ehhez kapcsolódóan a nemzeti parlamenteknek az uniós ügyekbe történő nagyobb beleszólási lehetőségéért hadakozik. Topolánek után a német kancellár Jean-Claude Juncker luxmeburgi miniszterelnököt fogadja, akivel jóval könnyebb dolga lesz, Juncker ugyanis egyik fő támogatója a német elnökségi törekvéseknek.

MTI - fidesz.hu