A kormány vendégházában, a brandenburgi Meseberg kastélyban lezajlott találkozóról hivatalosan csak annyit hoztak nyilvánosságra, hogy az "konstruktív és jó légkörben" zajlott.
Előző este Merkel kancellár - ugyancsak a Meseberg kastélyban - Lech Kaczynski lengyel államfővel folytatott tárgyalásokat, de a "jó légkörűnek" jellemzett megbeszélések a vitás kérdésekben, mindenekelőtt a döntéshozatali rendszerrel kapcsolatos nézeteltérések tekintetében, semmifajta közeledést nem eredményeztek.
Lengyelország mellett Csehország az az uniós tagállam, amellyel a német elnökségnek az elmúlt időszakban a legtöbb problémája akadt az alkotmányozás folyamatában. Egyetlen tagországként Prága támogatta a jelenlegi szerződésben előirányzott döntéshozatali rendszer megváltoztatását célzó lengyel törekvést. A két ország egységesen sorakozott fel annak hangsúlyozásában, hogy a nemzeti parlamentek a jövőben uniós ügyekben is nagyobb jogkörhöz - sőt egyfajta "piros laphoz" - jussanak, a cseh kormány követelte továbbá a bővítés folytatásának nagyobb hangsúlyozását.
Minderről Merkel és Topolának tárgyalásairól semmi érdemit nem hoztak nyilvánosságra.
Ezzel egy időben német kormányforrások is megerősítették azt a varsói közlést, amely szerint a döntéshozatali rendszer jövőjével kapcsolatos vita megoldása érdekében a német kancellár és a lengyel államfő szombaton este egy tapodtat sem jutott előre. Merkel kompromisszumot sürgetett, amire Kaczynski azt válaszolta, hogy Varsó módosító javaslata már amúgy is kompromisszum. A lengyel államfő azonban hozzáfűzte: reméli, hogy az alkotmányozás jövője szempontjából sorsdöntőnek tartott jövő heti EU-csúcson mégis sikerül megállapodást elérni.
A német kancellár számára mindenesetre tovább tart a tárgyalási maraton. Ennek keretében még vasárnap este Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt fogadja.
MTI - fidesz.hu