- Számos fejlesztési terv készült az elmúlt években a balatoni turistaszezon meghosszabbítására, ám a megvalósítás elmaradt. Rossz koncepciók születtek?
- Ötletek mindig voltak, ám kellő források nem álltak rendelkezésre. Sajnos most is ez a helyzet.
- A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség több mint százmilliárd forint uniós pénzt ígér a Balatonra. Ez nem elég?
- Nincs rá garancia, hogy ezeket a támogatásokat valóban balatoni fejlesztésekre költik majd el. Az operatív programokból sem derül ki pontosan, hogy miként lehet majd felhasználni a pénzeket. Ám valóban érezni a szándékot, hogy a fejlesztési ügynökség is fontosnak tartja a balatoni turizmus fellendítését.
- Melyek lennének a legfontosabb fejlesztési lépések?
- A Balaton körül feltétlenül meg kell oldani a csapadékvíz elvezetését, ennek hiánya a legnagyobb környezetszennyezési probléma. Emellett új szálláshelyekre, konferenciatermekre van szükség, és pénzt kell áldozni egy településrehabilitációs programra.
- Az önkormányzatok mennyit tudnak áldozni fejlesztésekre?
- Önmagában egyetlen település sem tud nagyobb beruházást megvalósítani. Főleg most, a megszorítások időszakában nem. Ez az év egyébként átmenetinek tekinthető, mert az első nemzeti fejlesztési tervből már nem lehet forrásokhoz jutni, az Új Magyarország fejlesztési terv forrásai pedig még nem nyíltak meg.
- A nehézségek ellenére Balatonfüreden számos beruházás történt az elmúlt években.
- Valóban. Uniós forrásból elkészült a reformkori városrész felújításának első üteme. Ezenkívül átadtuk a Borok Házát, ahol a térség legkiválóbb nedűit is megízlelhetik a vendégek. Megújult a város egykori filmszínháza, amit galériává alakítottunk át. Szerencsére a város új szálláshelyekkel is gazdagodott. Felépült két négycsillagos szálloda, és hamarosan átadjuk a harmadikat is.
- Mitől várják leginkább a szezon meghosszabbítását?
- Az új vízi vidámpark télen-nyáron várja a vendégeket. A létesítmény nyaranta több mint háromezer, míg a hidegebb hónapokban háromszáz vendég kapcsolódását biztosítja. A kinti medencék egyébként május közepétől egészen szeptember közepéig üzemelnek. A három és fél hektáron elterülő élményfürdőben különféle csúszdák, élménymedencék, éttermek és üzletek is helyet kaptak. A fejlesztések nemcsak a belföldi turizmust élénkítik, de segítenek visszacsábítani a külföldi turistákat is.
Magyar Hírlap
fidesz.hu