A kormány adópolitikája, rövidlátó módon, a stabilizációs csomagot szolgálja, vagyis kizárólag az államháztartási hiány csökkentésére koncentrál. Az egyensúlyteremtés szolgálatába állított adópolitika két szempontból is káros. Részint azért, mert szembemegy a nemzetközi adócsökkentési trendekkel, másrészt egyre inkább a gazdasági fejlődés akadályává válik - derül ki a Magyar Gazdaságfejlesztési Intézet új kiadványából.
Az adóemelésen alapuló egyensúlyteremtés vagy a döntéshozóknak a gazdaság dinamikájára, a gazdasági önszabályozó mechanizmusok működésmódjára vonatkozó ismerethiányáról, vagy ezek szándékos figyelmen kívül hagyásáról tanúskodik, állítják a kutatók. A gazdaság fejlődésében okozott közvetlen károkon túlmenően az adóemelésen alapuló stabilizációs törekvés azért is káros, mert amíg az adóbevétel kis mértékben növekszik, a büdzsé egyensúlyának adóemelés útján történő helyreállíthatóságának a reménye elodázza a valódi államháztartási reform megkezdését is.
Előrevetítve, hogy azt majd a jelenleginél is kedvezőtlenebb feltételrendszerben kell a későbbiekben végrehajtani - hangsúlyozzák a kiadvány készítői. Az Adózás és növekedés című összefoglaló megállapításai szerint a magyarországi adórendszer kifejezetten bünteti az alacsony jövedelmű, de helyzetükön javítani akaró keresőket. De nincsenek jobb helyzetben a középosztálybeliek sem, sőt az elvonási szint esetükben túlságosan magas. Különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a fogyasztást terhelő általános forgalmi adó is a legmagasabbak közé tartozik Európában.
Nemcsak az adózó lakossági szektort, hanem a vállalati szegmenst is fojtogatja az adóteher. Hiába alacsony ugyanis a társasági adó kulcsa, ha az kiegészül az iparűzési adóval, illetve a minimumadóval. A jelek szerint a magyar adópolitika szembemegy a nemzetközi adócsökkentési trendekkel, vagyis nem teszi versenyképessé hazánkat. Az intézet szakértői arra is felhívják a figyelmet, hogy a magyarországi rendszerben egyszerre jelenik meg az elvonás és a támogatás is. Elhibázott a hazai adóstruktúra azért is, mert inkább a változékonyság, mintsem stabilitás jellemző rá. A kiszámíthatóság ráadásul éppen azoknál az adófizetői döntéseknél esik inkább latba, amelyeknek a gazdaság teljesítőképességére, az ország jövőjére hosszú távon hatásuk van, és ahol éppen ezért a hibás adópolitika korrekciója még inkább nehézkes lehet.
Az intézet szakértői szerint a mostani helyzetből a kiutat egy a gazdaság növekedését megcélzó adópolitika jelentené. Nem elég azonban önmagában az adóterhek csökkentése, egyszerűsíteni kell a szabályozást is. Osztja ezt a véleményt Áron G. Papp, a Swiss Services gazdasági szakértője is. Szerinte ha nem csökkennek a magyarországi közterhek, nem lesz gazdasági növekedés sem.
A tapasztalatok szerint a térségi versenytársaink pedig kihasználják gyengélkedésünket.
Szajlai Csaba, Magyar Hírlap
fidesz.hu