Petraeus szerint általános az a nézet, hogy Irak bajosan tudná a stabilizációval kapcsolatban kitűzött célokat egy, vagy akár két éven belül elérni. Ugyanakkor hozzátette, hogy az amerikai csapatok hosszú távú iraki tartózkodása a szuverén bagdadi kormány akaratától függ. Az amerikai tábornok elmondta, hogy szeptemberben "őszinte értékelést" ad a George Bush elnök által elrendelt iraki csapatlétszám-növelés hatásáról.
Petraeusszal egy időben nyilatkozott az NBC televízióban az Egyesült Államok bagdadi nagykövete. Ryan Crocker úgy vélekedett, hogy szeptemberben lesz alkalom a helyzet "becsületes és őszinte" értékelésére. Egyúttal azt is megvizsgálják, milyen következményekkel járna, ha az amerikaiak más utat követnének Irakban.
A diplomata felhívta a figyelmet arra, hogy Irakot nem lehet elszigetelni a térség egyéb összefüggéseitől. "Ott van a szomszédok kérdése, különösen Iráné és Szíriáé, akik nem éppen segítő szerepet játszanak" - mondta a nagykövet, aki egyúttal igyekezett azokat a javuló tendenciákat kiemelni, amelyek a Pentagon múlt heti, Irakról szóló jelentésében szerepeltek. Ebben a védelmi minisztérium illetékesei megállapították: Irakban az erőszakos cselekmények színtere áttevődött más területekre azokból a körzetekből - köztük Bagdadból és al-Anbár tartományból - ahová nagyobb katonai erőket vezényeltek.
MTI - fidesz.hu