- Próbáltam otthon Petrának elénekelni azokat a játékos kis dalokat, amelyeket nekem énekelt édesanyám kisgyerekkoromban, de rájöttem, hogy nem emlékszem rájuk, legfeljebb egy-két sorra - mondja Muhari Andrea, aki kislányával, Farkas Petrával már jó ideje rendszeres résztvevője a ringató foglalkozásoknak a Káposztásmegyeri Közösségi Házban.
A program megalkotója, dr. Gállné Gróh Ilona énektanár, karvezető szerint sokan vannak ezzel így, hiszen általában nem él már a fiatalok közelében a nagymama, akitől meg lehetne tanulni ezeket a dalokat, mondókákat. Pedig az ölbéli játékoknak fontos szerepük van a kisgyerekek fejlődésében. Egyrészt a közös éneklés, a közös játék segítségével szorosabb lesz a szülővel való kapcsolatuk. Másrészt ezek a játékok miniatűr drámák is egyben, amelyeknek van kezdetük, van bennük fokozódó feszültség, majd feloldás: ezek pedig a kicsik művészeti nevelésének alapjai, így lesznek a gyerekekből a művészeti alkotások iránt fogékony felnőttek.
Gróh Ilona nem a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek kezdte el szervezni a Kodály által kidolgozott zenei nevelésen alapuló ringató foglalkozásokat tizenhat évvel ezelőtt Szekszárdon. Megtanítja a szülőknek az értékes, valóban a zenei nevelést segítő dalokat, mondókákat, hogy otthon bármikor játszhassanak a gyerekeikkel. - Itt, a foglalkozásokon elsősorban a felnőtteket tanítom, a gyerekeknek semmi sem kötelező. Ha van kedvük, bekapcsolódnak, néha odajönnek hozzám, és "segítenek" előcsalogatni a hegedűből a kisegér vagy a cica hangját, de ha nem akarnak, nem kell csinálniuk semmit. Nem használunk CD-lejátszót, és a gyerekeknek sem adunk csörgőt vagy hangszert - itt az éneklés, az emberi hang, a közös játék a fontos.
Hogy mennyire, azt a ringató foglalkozásokon gyakran megjelenő Zsákai Sára és Pósfai Petra szülei is megerősítették. A két év körüli kislányok szülei azt mondják, a kicsik otthon előveszik a babájukat, és rákezdik: Lóga lába, lóga. Vagy épp kérik, hogy mami, lovacskázzunk! Ráadásul jól érzik magukat a közösségben, szívesen barátkoznak, ismerkednek.
Az elmúlt pár évben annyira megnőtt az igény a ringató iránt, hogy Gróh Ilona már nem győzte egyedül. Ezért tavaly módszertani tanfolyamokat indított énektanároknak, óvónőknek. Így hamarosan több mint húszan indítanak foglalkozásokat országszerte (www.ringato.hu). De úgy tűnik, a terjeszkedés nem áll meg az országhatároknál: a tervek szerint ősszel Németországban élő magyaroknak tart módszertani oktatást, és hasonló felkérést kapott nemrég Angliából is.
Serfőző Melinda, Népszabadság
fidesz.hu