Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), Ágoston András, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK), Páll Sándor, a Vajdasági Magyar Demokrata Szövetség (VMDSZ) és Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnöke elsősorban a választásokkal kapcsolatos kérdésekről tárgyalt.
Egyetértettek abban, hogy el kell érni a szerb hatóságoknál a szerbiai magyarok választói névjegyzékének összeállítását, s a jövőben csak az azon szereplők vehessenek részt a kisebbségi önkormányzati választásokon. A névjegyzék összeállításának módszerét illetően azonban - mint Rácz Szabó László MPSZ elnök az MTI-nek elmondta - eltérően vélekedik a négy párt, és a mindannyiuk számára elfogadható megoldás kimunkálásához további konzultációkra van szükség.
Abban is megegyezett a négy párt véleménye, hogy aránytalanul kevés az a három szavatolt vajdasági parlamenti hely, amelyet a szerb Demokrata Párt a vajdasági parlamentnek beterjesztett javaslatában a délvidéki magyarság képviselőinek juttatni kíván. A magyar pártok célja, hogy megemeljék a vajdasági kisebbségeknek járó garantált parlamenti helyek számát, amely a demokrata párti javaslat szerint 12 lenne, és a magyarok jelentősebb, a lakosságon belüli számarányukhoz közelebb álló képviselethez jussanak.
Elutasították a magyar politikusok a Szerb Radikális Pártnak, a Vajdasági Szociáldemokrata Ligának, valamint a belgrádi kormánykoalícióban részt vevő Szerbiai Demokrata Pártnak és G17 Plusz pártnak azt az elképzelését, hogy módosítsák a vajdasági képviselőház alapszabályát, s a tartományban részarányos választási rendszer lépjen életbe. Mint Pásztor István, a VMSZ elnöke a napokban megállapította, ezzel a módosítással megszűnne az a gyakorlat, hogy minden községnek (több települést magában foglaló közigazgatási egységnek) kötelezően legyen legalább egy képviselője a tartományi parlamentben, továbbá a Demokrata Párt által javasolt 12 szavatolt kisebbségi képviselői helyből és a választói névjegyzék összeállításából sem lenne semmi.
MTI - fidesz.hu