"Nem fogadunk el olyan szerződést, amely lehetővé teszi az uniónak hogy beleszóljon a külpolitikánkba, a közjogunkba, az adóink és bevételeink kérdésébe vagy az alapvető jogok chartájába" - jelentette ki Tony Blair, leköszönő brit miniszterelnök a brit parlamenti bizottságok vezetőinek. Hozzátette, nincs helye népszavazásnak a vitás kérdésekben. Többen nem értenek egyet kijelentésével, és inkább referendummal döntenének a problémás ügyekről. Azonban, ahogyan Margaret Beckett londoni külügyminiszter is vázolta, Nagy-Britannián nehéz lenne keresztülvinni az ország jogait megrövidítő elképzelést.
Gordon Brown június 27-én váltja Blairt a miniszterelnöki székben, és már csak szembesülhet a tárgyalások eredményével. Amennyiben úgy látja jónak, később még a polgárokra bízhatja a döntést. Jelenleg azonban bármely kimenetel aggasztó lehet számára. Ha London Brüsszel felé húz, az otthoni euroszkeptikusok őt találják meg sirámaikkal - bár a közösségen belül befolyásos politikussá válhat. De ha Nagy-Britannia miatt zárul eredménytelenül a találkozó, akkor rá neheztelni Franciaország és Németország, és súlytalan szereplővé válhat az unióban.
A Tony Blair jövőjéről szóló találgatások folytatódtak. Nicolas Sarkozy, valamint a kelet-európai tagállamok is szívesen látnák az Európai Unió elnöki posztján, amelynek létrehozását az új alkotmány 2009-re időzíti - írta a Financial Times. "A politikust a jobbközép pártszövetség is tiszteli, és úgy látják, alkalmas lehet a feladatra" - nyilatkozta Hans-Gert Pöttering európai parlamenti elnök. Szólnak érvek Blair ellen is. Nem tudta országát bevinni az euróövezetbe, az iraki háborút ellenző országokban nem számíthat örömteli fogadtatásra.
Magyar Hírlap
fidesz.hu