Azok, akik beléptek a magánnyugdíjrendszerbe, azt vállalták, hogy állami nyugdíjuknak csak 75 százalékát kapják meg, és a maradék 25 százalékot egészítik ki ezzel a lehetőséggel. A kormányzati szakértők szerint százötvenezren lesznek azok a járulékfizetők, akik a magán-nyugdíjpénztári szolgáltatással rosszabbul fognak járni a nyugdíjazásukkor, mintha maradtak volna az állami rendszerben.
A jelenlegi helyzetnek több oka is volt, és ezért egyesek szerint az állami szabályzók változása, mások szerint a nyugdíjpénztárak alacsony teljesítménye, ismét mások szerint maguk a járulékfizetők okolhatók.
A magánnyugdíj választását időközben előnytelenné tette, hogy az Orbán-kormány idején nem emelték hatról nyolc százalékra a magán-nyugdíjpénztári befizetést. Ezt a későbbi kormányok sem tették meg, de a nyugdíjasok szavazataiért folytatott versenyben az állami nyugdíjat több alkalommal is emelték, gondoljunk csak a 13. havi ellátásra.
Közismert, hogy a nyugdíjpénztárak hozamai nem kápráztatták el az elmúlt években a tagságukat: az utóbbi tíz évben háromszor is az éves inflációs szint alatt maradtak. Ezen javíthat majd, ha 2008-tól életbe lép a választható portfólió intézménye. Harmadrészt az idősebb járulékfizetők magukat is okolhatják, mert annak idején részletes tájékoztatást kaptak, amiből már akkor világosan kiderült: csak a fiataloknak éri meg átlépni a magánnyugdíjpénztárba.
Az egyik legnagyobb független pénztár vezetőjétől, Kulyassa Krisztinától megtudtuk, hogy a jelenleg érvényes jogszabályok szerint a 2012. december 31-ig nyugdíjba vonulók esetében a pénztáraknak meg kell vizsgálniuk, hogy a tag egyéni számláján felhalmozott megtakarítás mekkora járadékra jogosít. Ha a kiszámított havi járadék kevesebb, mint az a huszonöt százalék, amellyel a pénztártag havi állami nyugdíját csökkentenék, azaz rosszabbul járna, akkor két lehetőség közül választhat: vagy egy összegben, adómentesen felveszi a magánnyugdíjpénztárban felhalmozott megtakarítását, vagy visszalép az állami nyugdíjrendszerbe.
2002-ben is volt lehetőség a visszalépésre. Az OTP Magánnyugdíjpénztártól megtudtuk, hogy a pénztár 2002 decemberében tájékoztatta erről a lehetőségről azon pénztártagjait, akikre a lehetőség vonatkozott. Akkor sem lehettek sokan, hiszen a tavalyi adatok szerint a pénztár hétszázhetvenezres tagságából a fél százalékot sem teszi ki az 55 év felettiek aránya.
Az OTP Magánnyugdíjpénztár tagjai közül az idén eddig 357-en kértek nyugdíjat, és közülük 312-en az állami rendszerbe való visszalépést választották, amikor azzal szembesültek, hogy a magánnyugdíjuk kevesebb lenne. Negyvenöten azonban az egy összegű szolgáltatást választották. Részint azért, mert így egyszerre jutottak nagyobb összeghez, részint azért, mert így ez a pénz sem vész el, ez pedig nem mindegy, ha az örökösökre is gondolnak.
Zelei Béla, Magyar Hírlap
fidesz.hu