Emlékeztetett: néhány héttel ezelőtt már egyszer felhívta a figyelmet arra, hogy "még csak most jön a neheze, de a miniszter úr ennek az ellenkezőjéről beszél, mintha már túl lennénk a nehezén" - fogalmazott a Fidesz alelnöke, aki hozzátette: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is azt bizonyítják, hogy még csak most jönnek az emberek mindennapi életét érintő nehézségek.
Utalt arra, hogy a miniszteri értékelésben kevés szó esett arról, ami igazán érinti az embereket: a tényleges munkanélküliségről, a tönkrement vállalkozásokról, arról, hogy az embereknek miért kell - miközben Európában gazdasági konjunktúra van - a fizetésük és az életszínvonaluk csökkenését megélni.
A KSH számait idézve a szakpolitikus elmondta: az adatok azt mutatják, hogy a kormányzat az emberekkel fizetteti meg a kiigazító lépések árát. Az idei év első négy hónapjában a reálkeresetek 6,8 százalékkal csökkentek. Jól látható, hogy ezen belül is nagyobb mértékben csökkent a költségvetési intézményeknél dolgozók keresete. A versenyszférában megpróbálnak még valahogy kompenzálni, de igazából most a köztisztviselők fizetik meg a Gyurcsány-csomag kiigazítását - jegyezte meg a fideszes képviselő.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányzat egy rossz kiigazítási pályán van, és újra elmondta, négy nagyon fontos dolgot kellene teljesíteni a kormánynak: a hitelesség visszaállítását, a fiskális konszolidációt, versenyképesség-javító lépéseket és az euró bevezetésében a konszenzus megteremtését. A kormányzat azonban továbbra sem ezt teszi, és nincs is programja arra, hogyan lehet ebből a válsághelyzetből kilábalni - fűzte hozzá.
Varga Mihály leszögezte: "úgy érezzük, hogy a kormány egyre inkább - és a felmérések is ezt igazolják vissza - alkalmatlanbbá válik arra, hogy az országot kivezesse ebből a válságból". Az emberek döntő többségének elege van már ebből a reformpopulizmusból, ők a saját mindennapi életükre várnak megoldásokat - hangsúlyozta az alelnök.
Miközben a szomszéd országok gazdasága lendületesen növekszik, Magyarországon a pénzügyminiszter szerint annak kell örülnünk, hogy 2,2 helyett talán 2,5 százalék lesz majd 2007-ben a gazdasági növekedés. Ez nem perspektíva, nem olyan dolog, amihez az emberek támogatását meg lehet nyerni - szögezte le a politikus.
Majdnem 7 százalékos a keresetcsökkenés, 8 százalékos az infláció, tízéves mélyponton a gazdasági növekedés - mindez azt mutatja, hogy még csak most jön a neheze, összegezte a Fidesz véleményét Varga Mihály.
fidesz.hu