Emlékeztetőül: június 14-én címlapunkon közöltük a levelet, amelyet a választási testület elnöke írt a miniszternek, útbaigazítást kérve tőle a Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezésének dolgában. Megírtuk, hogy ezzel az OVB a függetlenségét önmaga tette kétségessé.
Veres János miniszter az alábbi sorokkal fordult a Magyar Hírlap főszerkesztőjéhez: "Annak érdekében, hogy megkönnyítsem lapjuknak a közvélemény tájékoztatására vállalt küldetését, és egyben mentesítsem Önöket az állami szervek közötti levelezés ellopásának morális terhe és technikai bonyodalmai alól, csatoltan küldöm Önnek annak az iratnak a másolatát, amelyet az Országos Választási Bizottság megkeresésére a Pénzügyminisztérium készített." Nos, a levelet gondosan tanulmányoztuk, és úgy döntöttünk, tájékoztatási küldetésünknek akkor teszünk igazán eleget, ha nem közöljük szó szerint. A megterhelő reggeli leckétől meg kell kímélnünk olvasóinkat. Az alapos és kimerítő pénzügyminiszteri okfejtés lényege, hogy az esetleges népszavazás nem hat ki a büdzsé egészére, a költségvetési törvény szerkezetét nem befolyásolja. Legfeljebb 2009-ben lehet másodlagos hatása.
Vagyis elhárult az akadály a népszavazás előtt - ahogy ezt az Alkotmánybíróság korábban már kimondta. Kötelező érvényű határozatával azonban szembement az OVB. Most már nincs hová hátrálnia. A kormány akarata ellenére a referendumot ki kell írni.
Térjünk vissza a kályhához - ebben a hőségben -, a pénzügyminiszter sértődöttségéhez, amelyhez egyébként az Országos Választási Bizottság függetlenjei is csatlakoztak azzal, hogy lapunktól megtagadták a választ. Kijelentjük, hogy nem lopunk. Korántsem csak azért nem, mert strapás, hanem mert magunk is erkölcstelennek tartjuk más bárminemű vagyonának az eltulajdonítását.
Ezzel szemben ígérjük, elsősorban az Olvasónak, hogy a jövőben is nyilvánosságra hozunk birtokunkba jutó hiteles dokumentumokat. Még akkor is, ha ez nem tetszik a följebbvalóságnak. Demokráciában, mikor nem az egypártközpont húzza valamennyiünknek a nótát, gyakran megesik az ilyesmi. A sajtó közvetítő funkciója mellett ellenőrző szerepet tölt be a hatalom fölött.
Amerikában például elnököt buktattak a Washington Post újságírói a birtokukba jutott dokumentumok alapján. Pontosabban az történt, hogy Nixon elnök lemondott, mert nyilvánvalóvá vált, hogy hazudott a Watergate-ügyben. Ebből is látható: Amerika nagyon messze van.
Magyar Hírlap
fidesz.hu