Hódmezővásárhely igyekszik élen járni a környezetvédelemben: az egyik városrészben már a háztartásokban is szelektíven gyűjtik a szemetet. Ha a rendszer beválik, az egész településre kiterjesztik. Az uniós jogszabályoknak megfelelő hulladéklerakó és -feldolgozó üzem már 1995 óta működik a városban, és 115 ezer ember kommunális hulladéka mellett a kereskedelmi és ipari hulladékot is hasznosítja. A működtető A.S.A. Hódmezővásárhely Köztisztasági Kft. egyedülálló programba kezdett: megépítette Magyarország első olyan villamos erőművét, amely száz százalékban a biológiai hulladékból keletkező biogáz segítségével állít elő áramot. Az erőművet tegnap adtak át a dél-alföldi városban. Debrecenben hasonló áramtermelő egység működik próbaüzemben. A megtermelt villamos áram négyszáz háztartás folyamatos fogyasztását fedezi, persze nem közvetlenül: az áram bekerül az országos energiahálózatba.
A fejlesztéssel a beruházók törvényi kötelezettségüknek tettek eleget. A jogszabályok szerint ugyanis a hulladékból keletkező szennyező gázt hasznosítani kell, a károsanyag-kibocsátás csökkentésére a kiotói egyezmény kötelezi hazánkat. A 2009 után is működő hulladéklerakóknak kötelező lesz hasonló beruházások létesítése, ezekhez akkor már várhatóan szankció is társul.
Lázár János hódmezővásárhelyi polgármester avatóbeszédében emlékeztetett rá: egy olyan cég valósított meg profitorientált beruházást, amelynek az önkormányzat is tulajdonosa.
Reith Imrétől, az A.S.A. Hódmezővásárhely Köztisztasági Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a projekthez nem kaptak uniós vagy egyéb támogatást, a beruházást önerőből és bankhitelből fedezték. Számításaik szerint a beruházás öt-hat év alatt anyagilag is megtérül. Bár kisebb mértékű áramtermelés-növelés még elképzelhető, húsz-huszonöt éves távlatban a hulladéklerakókba kevesebb biológiai anyag érkezhet, mert az uniós direktíváknak megfelelően azokat inkább komposztálás vagy tájrehabilitáció során kell majd hasznosítani.
Haág Zalán, Magyar Hírlap
fidesz.hu