Némi meglepetéssel hallgatta Silvia Glendová, a pozsonyi kormány szóvivője több szlovák és magyar újságíró érdeklődését az iránt, miért nem tájékoztatta Robert Fico szlovák és Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök a nyilvánosságot közös sajtóértekezletükön hétfőn Pozsonyban arról, hogy mind négyszemközti megbeszélésükön, mind a küldöttségek együttes ülésén tárgyaltak Malina Hedvig ügyéről.
Glendová szerint "a delegációk találkozóján egyetlen szó sem hangzott el Malina Hedvigről, a négyszemközti megbeszélést pedig nem illik kommentálni". Amikor aztán előtte is nyilvánvalóvá vált, hogy Gyurcsány Ferenc MTI-nek adott nyilatkozata nem erről tanúskodik, "utánajárt a dolognak". Majd a szlovák kormányhivatal feljegyzései alapján megerősítette, hogy a tavaly Nyitrán megvert magyar diáklányról csupán a két kormányfő négyszemközti megbeszélésén esett szó, amikor "Robert Fico megköszönte Gyurcsány Ferenc elhatárolódását azon magyar politikusok nyilatkozataitól, akik azzal vádolták Szlovákiát, hogy politikai ügyet csinál az esetből".
Glendová szerint Gyurcsány Ferenc ezzel kapcsolatban kifejtette, "senkinek sincs joga megkérdőjelezni egy másik ország igazságszolgáltatásának függetlenségét és pártatlanságát", s mindezek után abban állapodott meg a két kormányfő, hogy ez nem politikai kérdés, ezért nem is tárgyaltak róla. Vélhetően ezért is állította a két kormányfő egybehangzóan a megbeszéléseket követően a szlovák sajtó többszörös érdeklődésére, hogy kényes kérdésekről nem beszéltek, amint a két ország belpolitikai történéseit sem érintették tárgyalásukon. Ez volt az oka annak, hogy a szlovák napi sajtó a találkozóról úgy számolt be: a megbeszélés "vitamentes" volt, mert "az ellentmondásos kérdésekről" nem tárgyaltak a kormányfők.
Malina Hedvig ügye azonban nem emiatt került újra a nyilvánosság érdeklődésének középpontjába, hanem azért, mert a TA3 hírtelevíziót megkereste egy nyitrai fiatalember, aki szerint a tavaly augusztus 25-i eset a szlovák rendőrség állításával szemben "megtörtént", vagyis tudomása van arról, hogy a magyar diáklányt megverték. Elmondása szerint a közzétett fantomképek alapján ő is felismerte R. B.-t, aki "22 éves munkanélküli, gyűlöli a magyarokat, és szélsőséges mozgalom tagja", ahogy családja is. A családban faggatták őt az esetről mindaddig, amíg elismerte, hogy ő volt a támadó. A nyilatkozó fiatalember tehát nem szemtanú, hanem "a család egyik tagjától" tudja az igazságot, amelyről azért nyilatkozik, mert nem tudja elviselni, hogy "a rendőrség hazugnak kiáltotta ki a diáklányt, sőt meg is vádolták őt, míg az elkövető sértetlenül éli életét". A nyilatkozó fiatalember azt is tudni véli, hogy a fantomkép alapján abban az időben a trencséni rendőrség le is tartóztatta az elkövetőt, de anyja elment érte, s neki adták ki, nem a nyomozó nyitrai rendőrségnek.
Neszméri Sándor, Magyar Nemzet
fidesz.hu