A szervezők közleményben jelezték: a találkozóra június 30-án Marosvásárhelyen kerül sor. A szervezők anélkül, hogy konkrétan megneveztek volna bárkit is, jeles romániai magyar közéleti és politikai személyiségeket hívtak meg az eseményre, de civil szervezetek vezetőit is várják.
A közlemény szerint a szervezők között található az EMNT-n kívül a Székely Nemzeti Tanács (SZNT), a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ), a Magyar Polgári Egyesület (MPE), a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) és az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI). Azt remélik - olvasható a közleményben -, hogy ez az alkalom elindítója és példája lesz a "nemzeti összefogásnak és a közérdekű megoldáskeresésnek".
A szervezők meghívják mindazokat, akik - mint fogalmaznak - fontosnak tartják a romániai magyar közélet és közképviselet megújulását, valamint az erdélyi magyar közösség pártpolitikától mentes képviseletét az Európai Parlamentben, illetve a nemzetközi szervezetekben.
Tőkés László a fórumot szervező civil szervezetek felkérésére független jelöltként indulna az ősszel sorra kerülő romániai európai parlamenti választásokon. Markó Béla RMDSZ-elnök jelezte már, hogy akár Tőkés Lászlóval is hajlandó tárgyalni, de hozzáfűzte: mint minden jelentkezőnek, neki sem elsősorban a tisztségek, illetve az esélyes helyek követelésével kell előállnia, hanem életképes tervekkel.
A református püspök cáfolta, hogy közvetlen kapcsolat létezne a fórum megszervezése és a Markó Béla által is kinyilvánított párbeszédkészség között. Ugyanakkor elmondta: RMDSZ-es vezetők jelenlétére is számítanak. A püspök emlékeztetett arra, hogy ő maga is még tagja az RMDSZ-nek, akárcsak az EMNT és az SZNT tagjainak mintegy fele.
Utalt arra, hogy az említett civil szervezetek 2004 óta folyamatosan szorgalmazzák a párbeszédet az RMDSZ-szel, ennek nyomán tavaly év végén létre is jött egy találkozó az RMDSZ és az EMNT küldöttsége között. Tőkés szerint viszont később ez a folyamat félbeszakadt, szerinte az RMDSZ miatt. Hangsúlyozta: e szervezetek továbbra is készek a párbeszédre, hiszen Tőkés úgy véli, hogy nagy veszélyeket rejt magában a romániai belpolitikai helyzet. Szerinte ugyanis megtörténhet, hogy a romániai magyarság politikai képviselet nélkül marad.
Arra a kérdésre, hogy most jobban bízik-e a dialógus létrejöttében, mint például tavaly év végén, Tőkés azt felelte: a Traian Basescu román államfő leváltásáról szervezett népszavazás után olyan helyzet alakult ki, amelyben az RMDSZ-nek komolyan kell vennie a párbeszédet. "Az RMDSZ-nek létkérdése, hogy visszaállítsa hitelét" - tette hozzá az EMNT elnöke.
Kifejezte meggyőződését, hogy ha az RMDSZ-en belül lezajlik "a tisztulás, a megújulás és az összefogás", akkor sikerül szót érteniük egymással - fogalmazott Tőkés László.
MTI - fidesz.hu