A ciklusokon átívelő "kiélezett politikai helyzet" harcias logikája mindent felülír. A frakciók mintha önként, konszenzusra jutva lemondtak volna a parlament egyik fontos funkciójáról, a kormány ellenőrzéséről. Az úgynevezett frakciófegyelem mindent igazol, és a képviselők gyakran nem meggyőződésük szerint szavaznak.
Éppen ezért szokott érdekes lenni, amikor a koalíciós pártok, úgymond, szétszavaznak, vagy amikor a kormánypárti frakciók - sajátos eszközeikkel: távolmaradással, a gomb meg nem nyomásával, az ellenzék indítványainak támogatásával - elvetik, "megbuktatják" a kormány előterjesztéseit. Ez ciklusonként néhányszor előfordul. Hétfő éjjel is előfordult.
Néhány kormányzati előterjesztést nem szavaztak meg a képviselők. Ezt az érintettek később indulatosan és hangosan kommentálták. Volt, aki azzal próbálta magyarázni a történteket, hogy a képviselők fáradtak voltak, és hibáztak. De ezt maga sem gondolhatta komolyan.
Az esetet azonban nem kell túldimenzionálni. Lehet, hogy a szocialisták jelezni akarták a kormányfőnek, nekik is lenne beleszólásuk a dolgok alakulásába, de azt egyelőre nem gondoljuk, hogy Gyurcsány Ferenc ezentúl ne tudná üzembiztosan szállítani az MSZP-frakciót. A liberálisok hangos felháborodásának okát pedig valószínűleg ott kell keresni, hogy ők továbbra is a reformok elkötelezett élharcosainak szeretnének látszani. Önálló, nem a szocialisták által vezetett élharcosainak.
Feltételezzük, hogy nem valamiféle óriási koalíciós ellentét áll a szétszavazás hátterében. Valószínűbb, hogy az energiatörvény körül lobbicsoportok érdekei ütköztek, és korántsem arról volt szó, hogy a baloldali politikusok környezetvédelmi és energiaügyi filozófiája markánsan különbözne a liberálisokétól.
A kormány eredeti előterjesztései még nem mentek veszendőbe. Az SZDSZ-ben - talán nem is alaptalanul - abban bíznak, hogy az úgynevezett koherenciazavarra hivatkozva helyreállítható a korábbi állapot. Mondván, a magyar törvényeknek összhangban kell lenniük az uniós szabályozással.
Egyeztetnek majd egy sort koalíciós szinten, és a frakciókat is nyilván megdolgozzák: nem lesz nehéz dolguk. Mire hétfőn ismét szavazni kell, könnyen helyreállhat a fegyelem. Mert csak annyit kell megkérdezni a képviselőktől: van-e ötletük arra, ki kormányozzon? És az nekik miért lenne jó?
Magyar Hírlap
fidesz.hu