Ha London továbbra is ragaszkodik a tervezett közös uniós külügyminiszteri poszt gyengítéséhez, Madrid megakadályozza az állandó elnökség létrehozását - írja az El País spanyol lap. Ebben partner lenne José Manuel Barroso európai bizottsági elnök, Portugália, Luxemburg, Belgium, Olaszország és Magyarország is, teszi hozzá diplomáciai forrásokra hivatkozva. Ez utóbbit a Potsdamban tartózkodó Gyurcsány Ferenc kormányfő cáfolta.
Közben Varsó, Prága és Berlin is engedékenyebb lett. Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfő most először mutatkozott kompromisszumra hajlandónak. A Bild német lapnak nyilatkozva elmondta, jó jel, hogy Lech (Kaczynski), az elnök vesz részt a tárgyaláson. Ő maga ugyanis, mint mondta, csak akkor utazna, ha vétóról lenne szó. Az pedig kész "öngyilkosság", hiszen a tagállamok lenéznék és elszigetelnék Lengyelországot - tette hozzá. Céljaik pedig éppen ezzel ellentétesek: Lengyelország azért küzd, hogy teljes jogú tagként kezeljék.
Mirek Topolánek cseh kormányfő is bejelentette, nem vétóznak akkor, ha a Varsóval közös ügyüknek számító szavazási szabályokról nem születik nekik kedvező döntés. De ha a tagállamok visszatérnének az eredeti alkotmányos szerződéshez, vagy ha néhány ország tartósan kivételezett helyzetbe kerül az új szabályok alapján, megakadályozzák a döntést. Elsősorban azt szeretnék elérni, hogy ne csak a nemzetek ruházhassanak át jogokat a közösségre, hanem fordított mechanizmus is érvényesülhessen.
A soros német elnökség javaslata - a kiszivárgó hírek szerint - tartalmazza ugyan a vitás "kettős többség" alkalmazását, de kitér Prága és Varsó aggályaira is, és a vitát a szerződés megszövegezésére összeülő konferenciához utalja. Bár ezzel nem teljesül a lengyel álom, mégis jelentős lépés - értékelte Marek Cichoki, a lengyel delegáció tagja az új megfogalmazást.
A briteknek azzal próbál kedveskedni a német elnökség, hogy a nekik kedvezőtlen rendőri és igazságszolgáltatási együttműködésből kimaradhatnak - ahogyan eddig annyi mindenből. A Londonban szintén elfogadhatatlannak tartott alapjogi chartától viszont továbbra sem kívánnak a németek eltekinteni. Kérdés, hogy Csehország mennyire tartja majd igazságosnak a briteknek szóló kedvezményt.
Az a hír járja, hogy a brüsszeli tanácskozáson Nagy-Britannia tovább keményítette álláspontját, és újonnan felhozott ötleteivel nagy felháborodást keltett. Angela Merkellel folytatott tárgyalásain Tony Blair nem is említette a mostani aggályokat - szól a vád. Azonban kétségtelen, már egyre jobban érvényesülhet a kijelölt leendő miniszterelnök, Gordon Brown jelentősen euroszkeptikusabb álláspontja.
Fontosak a lényegi ügyek
Bár kicsit derűlátóbb, mint a hét elején volt, még mindig késhegyre menő vitákra számít - kommentálta az uniós csúcstalálkozó előkészületeit Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint minden országban jól tudják, hogy az alkotmányos kérdésekről szóló vita önmagában nem viszi előre Európát, viszont gátolja a lényegi ügyek tárgyalását.
Váli Júlia, Magyar Hírlap
fidesz.hu