- A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség júniusra ígéri az operatív programok brüsszeli tárgyalásainak lezárását. Ön erre lát esélyt?
- Megeshet, hogy egyes programokra igent mondanak, de nagy részüket vélhetően a nyári szabadságok miatt csak szeptemberben fogadják el. A tárgyalások lezárása után azonban még várni kell a hivatalos jóváhagyási folyamat lebonyolítására, ez nem egy-két nap.
- A hétezermilliárdból mennyi támogatást tudunk lehívni a következő hét évben?
- Jó esély van arra, hogy meghaladjuk a kilencven százalékot. A problémát nem ebben látom. A támogatások elköltésénél több tagállamnál előfordult, hogy nem vették figyelembe az eredeti célkitűzéseket. Olyan prioritásokat, mint például a fenntarthatóság vagy a környezetvédelem. Az unió nem minden esetben ellenőrzi érdemben a pénzek hatékony felhasználását, ezért a tagállamokon múlik, hogy mire költik a pénzt. Az is baj, hogy a fejlesztési terv milliárdjait elaprózta a kormány. Túl sok területre ígért támogatást, így nem jut elég pénz a fontosabb célkitűzésekre.
- A kormány azt mondja, hogy megvan kötve a keze, ugyanis támogatásokból több százmilliárd forintot kell fordítani olyan célokra, amelyek megvalósítására haladékot kaptunk uniós csatlakozásunkkor. Ilyen például a szennyvízhálózat és a hulladékgazdálkodás fejlesztése.
- Ezeket a feladatokat 2008-ig teljesíteni kell, de úgy tűnik, hogy a határidőt nem tudjuk tartani. Költségvetési forrásokból már korábban el kellett volna kezdeni ezeket a beruházásokat. Ha ezt megtették volna, akkor az uniós támogatásokból is sokkal többet lehetne gazdaságfejlesztésre, illetve a megújulóenergia-forrásokra fordítani.
Magyar Hírlap
fidesz.hu