fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
EU-csúcs: vétóval fenyeget a luxemburgi miniszterelnök
2007. június 21., 11:11
Az alkotmányos szerződés megvétózásával fenyegetett a luxemburgi miniszterelnök arra az esetre, ha túl sok módosítást hajtanak végre az eredeti tervezeten.

Az Európai Unió egyik legtekintélyesebb politikusának számító Jean-Claude Juncker csütörtökön ismét szót emelt a korábbi szerződés értékeinek, egyben pedig legfontosabb elemeinek megőrzése mellett. Luxemburg és más országok nem fogják tétlenül szemlélni, ha egyes országok a lényegétől akarják megfosztani a tervezetet - hangoztatta Juncker, utalva arra, hogy ebben az esetben nemet kell mondania.

A konzervatív Die Welt című lapnak nyilatkozva Jean-Claude Juncker annak a nézetének adott hangot, hogy a jelenlegi tervezet az unió működőképessége érdekében nagyon sok előrelépést tartalmaz. Épp ezért mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a szerződés lényegét megőrizzük - jelentette ki a kormányfő, hangsúlyozva, hogy ellenkező esetben el fogja utasítani a dokumentumot.

A miniszterelnök rendkívül zavarónak nevezte, hogy a jelenlegi vitában jóval nagyobb súllyal esnek latba a korábbi szerződést aláíró, de nem ratifikáló országok nézetei, mint a dokumentumot ratifikáló tizennyolc tagállam véleménye. Juncker teljességgel elfogadhatatlannak nevezte a döntéshozatali rendszer megváltoztatását célzó lengyel törekvéseket. Ennek kapcsán arra emlékeztetett, hogy a kettős többség elvén alapuló rendszer hosszú tárgyalások eredményeként jött létre, s úgy vélte, hogy az a korábbinál nagyobb hatékonyságot, s igazságosabb döntéshozatalt biztosít. A szavazati arányok megváltoztatása ahhoz vezetne, hogy kinyitjuk Pandora szelencéjét, s azt követően minden tagország saját, különleges követelésével áll majd elő. "Ez pedig minden szempontból elfogadhatatlan" - hangsúlyozta Juncker.

A luxemburgi miniszterelnök a leghatározottabban elutasította azt a feltételezést, amely szerint a probléma a német-lengyel viszonyban gyökerezik. Emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi kancellár, Angela Merkel és elődei, Gerhard Schröder, valamint Helmut Kohl rendívül barátian viselkedtek Lengyelországgal. Ennek kapcsán utalt a Varsóval folytatott csatlakozási tárgyalásokra, valamint az új költségvetésről létrejött megállapodásra. Megengedhetetlennek nevezte, hogy - mint fogalmazott - a lengyel kormányzat módosító törekvéseit úgy állítsa be, mintha érdekeit Németországgal szemben kívánná érvényesíteni.

Mindent összevetve Juncker ötven-ötven százalékosnak ítélte a siker, illetve a kudarc esélyeit. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a megegyezés abszolút szükséges lenne, amennyiben ugyanis most nem jön létre megállapodás, évekbe telhet, míg az unió újból nekifuthat a dolgoknak.

Ezzel egy időben az unió elnöki tisztségét betöltő, s a délután kezdődő csúcsértekezleten elnöklő Angela Merkel közvetlen környezetéből jelezték, hogy az EU jövője szempontjából sorsdöntőnek tartott, állam- és kormányfői csúcs sikere - mint fogalmaztak - a csillagok állásától függ. "Túl sok a nyitott kérdés, s a megoldást nem tudjuk kikényszeríteni" - közölték az idézett források.

MTI - fidesz.hu