fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Munkahelyteremtés: ázsiaiak tömege a Hankooknál
2007. június 22., 08:07
Ellentmondásos adatokat közöltek a Magyar Nemzettel az állami hivatalok arról, hogy pontosan hány ázsiai dolgozik a dunaújvárosi Hankook gyártósorainál. A gumigyár többek között azért részesült rekordösszegű, húszmilliárd forintos állami támogatásban, mert új munkahelyeket ígért a környékbelieknek. A Magyar Nemzet írása.

A Fejér Megyei Munkaügyi Központ tájékoztatása szerint a Hankook gumiabroncsgyár 131 külföldi munkavállaló fogadására kért engedélyt.

Az idehívott külföldiek közül 122-en jönnének Dél-Koreából. A fennmaradó 9 fő - a központ szerint - "zömmel Romániából érkezne". A munkaügyi központ dunaújvárosi kirendeltségén azonban ettől eltérő adatokat közöltek. Ők úgy tudják, hogy a cég 34 dél-koreai munkavállaló foglalkoztatásához kért engedélyt. Hutera Erzsébet, a Hankook kommunikáció felelőse viszont "néhány tucat" ázsiairól beszélt lapunknak.

A dolog egyelőre tehát tisztázatlan. További ellentmondás az ügyben, hogy Hutera 21, Szlovákiából és Romániából érkező munkásról beszélt. A Fejér Megyei Munkaügyi Központ már idézett számaiból viszont az következik, hogy a 131 külföldiből csak kilenc olyan van, aki nem Dél-Koreából érkezne; 12-vel kevesebb tehát, mint amit a cég közölt.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a gyár - ahogyan a múlt héten megírtuk - egy négyszáz vendégmunkás elhelyezésére alkalmas lakóparkot építtetne Kulcson.
Hutera Erzsébet azt mondta: a Hankooknál jelenleg körülbelül 800-an dolgoznak. Ez a létszám - ha a gyár teljes kapacitással üzemel majd - elérheti az 1500 főt. Az azonban még kérdéses, hogy a létszám hogyan oszlik majd meg a magyarországi és a külföldi munkavállalók között.

A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal Idegenrendészeti Igazgatóságtól arra szerettünk volna választ kapni, hogy hány hankookos koreai kapott tartózkodási vagy letelepedési engedélyt az elmúlt hónapokban. Daragó Réka, a hivatal sajtóreferense válaszul elmondta: nem rendelkeznek pontos statisztikával arról, hogy külön a Hankook munkásai közül hányan kértek tartózkodási, vagy letelepedési engedélyt, mivel ők a foglalkoztató cég nevéről nem készítenek kimutatásokat.

A gazdasági közlöny adatai szerint az utóbbi két évben a legnagyobb mértékű támogatást a Hankook kapta a magyar államtól. A gumiabroncsgyár - egyedi kormánydöntés alapján - eredetileg 25 milliárd forintnyi beruházási támogatást nyert el a központi költségvetésből. A gazdasági tárca és a Hankook 2005. október 31-én írta alá az állami támogatási szerződést, aminek tartalmáról a minisztérium akkor nem tájékoztatta a nyilvánosságot, sőt sajtónyilatkozataiban Kóka János gazdasági miniszter még novemberben is hallgatott az ügylet részleteiről. Decemberre derült csak ki, hogy a szerződésben a kormány végül 15,9 milliárd forintos készpénztámogatás és ötmilliárd forintnyi adókedvezmény mellett még egy rendkívül figyelemreméltó, ugyanakkor igen szokatlan államilag garantált szolgáltatást nyújt a Hankooknak. Ez utóbbi szerint gyorsítva bonyolították le az igazgatási és hatósági eljárásokat.

A támogatást főként a munkahelyteremtésért cserébe nyújtotta az állam. Akkor arról nem volt szó, hogy a magyar adófizetők pénzén külföldi - köztük ázsiai - munkavállalók jutnak majd álláshoz.

Mint korábban a Magyar Nemzet megírta, több száz millió forintos visszásságra derült fény a Hankook telekszerzésével kapcsolatban is, amelyben érintett volt Dunaújváros szocialista városvezetése és a gazdasági minisztérium is. Erről lapunk tényfeltáró írásban számolt be (A kistigris esete Kóka pumájával - Magyar Nemzet, 2007. március 30.). Az ingatlanpanama kapcsán hűtlen kezelés miatt jelenleg is folyik a büntetőeljárás.

Bodacz-Pilári, Magyar Nemzet


fidesz.hu