"Felszólítjuk a kormányt, hogy állítsa le a nemzeti vagyon kiárusítását" - mondta tegnap Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke. A politikus szerint tarthatatlan az a privatizációs gyakorlat, amely nem szól másról, mint a rövid távú pénzügyi egyensúly helyreállításától. Az elmúlt évek alatt kiderült, hogy a magánosítás bevételeitől nem javultak Magyarország gazdasági mutatói. Az Orbán-kormány leváltása óta az államadósság megduplázódott, a gazdasági növekedés pedig tízéves mélypontra süllyedt.
Az alelnök emlékeztetett a Postabank 2003-as privatizációjára, melynek kapcsán a kormány azt ígérte, hogy a befolyó pénzeket az M5-ös autópálya építésére fordítják. Utóbb kiderült azonban, hogy a bevételt nem erre költötték. A politikus szólt az Antenna Hungária magánosításáról, amely után sem valósultak meg az ígért fejlesztések.
Pelczné Gáll Ildikó külön kitért az öt regionális vízműre is, amelyek az ország vízkészletének felét adják. A parlament hétfői döntése értelmében ezek ötven százalék plusz egy szavazatos állami részesedése szintén értékesíthető. Ez a lépés szerinte tovább növeli az emberek kiszolgáltatottságát, mivel a mindenkori kormánynak csökken a lehetősége arra, hogy befolyással legyen a vízdíjak megszabására. A parlamenti döntés után eladható lesz a Nemzeti Tankönyvkiadó és a Budapest Airport maradék 25 százalékos állami részvényhányada. Mindezeken felül a kormány döntött a Nemzeti Színház és a Herendi Porcelánmanufaktúra értékesítéséről is.
Kormányra kerülése esetén a Kereszténydemokrata Néppárt minden alkotmányos eszközt felhasznál annak érdekében, hogy a stratégai szempontból, az ország szuverenitása, és a lakosság ellátásának biztosítása szempontjából fontos, korábban privatizált cégeket visszaszerezze - jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Semjén Zsolt, a KDNP elnöke. Mint mondta megnyílt a lehetőség a még állami kézben lévő stratégiai cégek további privatizációjára. Pártja szerint nem a profit az egyetlen döntési alap, a "közszolgáltatási-nemzeti" szempontokat is figyelembe kell venni. Szerinte a közmű- és energiaszolgáltató cégek, valamint a hungarikumnak számító gazdasági társaságok tartoznak ebbe a körbe.
Semjén Zsolt azt mondta, hogy ez a gondolat nem "ördögtől való", hiszen Nyugat-Európában számos példa van arra, hogy újratárgyalták a privatizációs szerződéseket.
Bagdy Gábor, a fővárosi KDNP-frakció vezetője kifejtette: bár külföldi példák azt mutatják, hogy az önkormányzat és az állam lehet jó tulajdonos, de ugyanez nem igaz a magyar államra és a Fővárosi Önkormányzatra. A privatizációs szerződések újratárgyalása kapcsán emlékeztetett a Fővárosi Vízművek esetére; itt a főváros újratárgyalja a korábbi privatizációs szerződést.
Hunyor Erna - Kiss Gergely, Magyar Hírlap
fidesz.hu