A két mediterrán ország 2008-ban csatlakozhat az euróövezethez. Az Európai Bizottság értékelése szerint a két ország teljesíti azokat a feltételeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a jelenleg tizenhárom országból álló zóna tagja lehessen. Az euróövezeti tagság kritériumai közül Ciprus másfél, Málta 2,1 százalékos idei deficittel teljesíti a bruttó jövedelem legfeljebb három százalékában megszabott államháztartási hiányt. Idetartozik az is, hogy a belső államadósság Cipruson az idén 61,5, Máltán tavaly 66,5 százalék körül alakult az előírt hatvan százalékhoz képest. Márciusig tizenkét hónapos átlagban három százalék volt az inflációs referenciaérték, ezt Ciprus két százalékkal, Málta 2,2 százalékkal teljesíti. Az unióhoz 2004-ben csatlakozó országok közül eddig egyedül Szlovénia lépett be az euróövezetbe januárban. A két dél-európai uniós tagállam felvételével 1,2 millió emberrel gyarapodik az euróövezet.
Málta és Ciprus belépését a mai brüsszeli EU-csúcstalálkozón hagyják jóvá, és a döntést júliusban teszik hivatalossá az európai uniós pénzügyminiszterek. Az eurózóna következő belépője 2009-ben Szlovákia lehet.
A jelenlegi kilátások szerint a rákövetkező évben szünet lesz, hacsak valamelyik balti tagállam nem okoz meglepetést. Legnagyobb esélye Litvániának van, Észtország és Lettország ugyanis inflációs problémákkal küszködik.
A balti államok esetében gondot okoz még a folyó fizetési mérleg magas hiánya is.
Veres János pénzügyminiszter és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök több alkalommal is kijelentette: hazánk 2009-ben teljesíti az euróbevezetés feltételeit. Attól kezdve még két év a magyar euró, tudniillik a forintnak az ERM-2 nevű árfolyamrendszerbe kell belépnie. Nehezen elképzelhető azonban a kritériumok teljesítése 2009-ig, hiszen a konvergenciaprogramban megjelölt pálya szerint a költségvetés hiánya akkorra éppen csak beér a limit alá, és a reformok akadozását ismerve erősen kétséges, hogy 2008 után tovább csökken a deficit. Ráadásul az államadósságszint elérése is problémás. Az államadósság 2009-ig ugyanis nőni fog, 71-72 százalékos GDP-arányos szintre.
A Standard & Poor's hitelminősítő szerint valószínűleg Bulgária 2010-2011-ben, Románia pedig 2012-ben csatlakozhat az euróövezethez, míg Magyarország csak 2014-ben.
Szajlai Csaba, Magyar Hírlap
fidesz..hu