Orbán Viktor az MTI-nek Brüsszelből telefonon adott nyilatkozatában nagyon derűlátó volt az EU új szerződésének sikere kapcsán, de annak kudarca esetére Európa gyengülésének veszélyére figyelmeztetett.
A Fidesz elnöke az Európai Néppárt alelnökeként a szervezet brüsszeli csúcstalálkozóján vett részt. Az MTI kérdésére kijelentette: "nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy egy történelmi jelentőségű megállapodást tető alá hozzunk".
A pártelnök hangsúlyozta: ha most kudarcot vall az EU-csúcs, akkor Európa nem növeli, hanem vészesen meggyengíti erejét. Az uniós polgárok joggal gondolják majd, hogy egy olyan szervezet, amely a saját ügyeit sem tudja rendezni, hogy lenne képes olyan kérdéseket megoldani, mint a tömeges munkahelyteremtés, az energiabiztonság, vagy éppen az illegális bevándorlókkal szembeni védekezés.
"A tét óriási, érinti az Európai Unió jövőbeli súlyát" - fogalmazott Orbán, utalva arra, hogy bár a lengyelek és a többi tagország között technikai kérdésben ütköznek az álláspontok, mindenki érzi: nem egyszerűen arról van szól, hogy az EU-országok szavazatának súlyarányáról egyezségre jutnak-e, hanem az európai unió gyengesége vagy erőssége a tét.
Orbán Viktor a "kettős többség modelljét" elutasító varsói álláspontot úgy értékelte: a lengyelek nem képviselnek ésszerű álláspontot ebben az ügyben, "mégis szolidárisak vagyunk velük abban a tekintetben, hogy minden országnak joga van a saját érdekeit megvédeni, még akkor is, ha ezt ésszerűtlen állásponton keresztül látja lehetségesnek". Szerinte a lengyeleket az érvek erejével, kompromisszummal kell bevonni a közös döntésbe.
A Fidesz elnöke úgy vélte: Magyarországnak is érdeke, hogy megegyezés jöjjön létre, hiszen hazánk erős Európában érdekelt. Kiemelte: a kisebbségek jogai ügyében sikerült "kellő időben és kellő erővel meghúzni a vészcsengőt", hiszen végül visszakerült a kisebbségek jogait védő passzus a tervezetbe, azt követően, hogy a szerda esti egyik utolsó munkadokumentumból technikai hiba miatt kimaradt. Az egyetemes diplomáciatörténetben a technikai hiba vészjósló fogalom - jegyezte meg a pártelnök, aki jelezte: mindenki számára világossá tette, hogy a magyar kisebbségek jogait garantáló passzus nélkül Magyarország nem lesz érdekelt a szerződés elfogadásában.
Az alapjogok chartája ügyében Orbán elmondta: az európai alapjogoknak az új szerződésbe való beemelését ellenző angolokkal szemben a tagállamok elsöprő többsége, így a magyarok is világossá tették, hogy Európa nem egyszerűen erős érdekszövetség, hanem értékeken nyugvó szövetség is, ezeket az értékeket pedig meg kell fogalmazni.
Orbán szerint Magyarországnak érdeke a megegyezés, hogy ne egy meggyengülő Európa ossza meg velünk a gondjait. Az európai közös ügyek terét bővíteni kellene, mert érdekeltek vagyunk a közös klímapolitikában, energiapolitikában és bevándorlás-politikában, de azért is, mert véget kellene vetni annak a gyakorlatnak, hogy egyes tagállamok, kifelé kacsingatnak, saját különalkukat akarnak kötni, például az energiapolitika ügyében - mondta a pártelnök.
MTI - fidesz.hu