fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tiltakozó polgármesterek levele Medgyessy Péterhez
2003. február 27., 11:17
Az ország mintegy kétszázötven polgármestere - pártállástól függetlenül - nyílt levélben fordult Medgyessy Péter miniszterelnökhöz tiltakozásul a kormány önkormányzati politikája miatt. A város- és faluvezetők szerint a parlamenti többség által elfogadott 2003-as költségvetés veszélybe sodorja a vidéki településeken élőket: a miniszterelnök által megígért béremelések helyett köztisztviselők és közalkalmazottak, köztük pedagógusok ezrei kerülhetnek az utcára.

A tiltakozással az aláírókon kívül több polgármester is egyetért, ők azonban tartanak attól, hogy ha aláírják a levelet, a kormány bosszút áll rajtuk a pályáztatási rendszerén keresztül.
A kormány egyébként ma önkormányzati EU-konferenciát szervez a Hungexpo területén, amelyre az összes magyar település polgármesterét meghívták. A tanácskozáson részt vesz Romano Prodi, az EU-bizottság elnöke is.

dr. Medgyessy Péter
miniszterelnök részére

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Ezúton juttatom el Önhöz ezt a nyílt levelet, amely tartalmával a felsorolt polgármester társaim is egyetértenek.

Többen jelezték, hogy a levélben megfogalmazott gondolatokat, tényeket maguk is fontosnak érzik, de tartanak attól, hogy aláírásuk miatt önkormányzatukat hátrány érheti.

Remélem, hogy egyetlen települési önkormányzatot sem érint majd negatívan az, hogy polgármestere az ott lakók érdekében ezt a figyelemfelhívó levelet aláírta.

Budapest, 2003. február 25.

Szita Károly
polgármester



Dr. Medgyessy Péter Miniszterelnök Úrnak

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Magyarország polgármesterei és önkormányzati testületei az 1990-es polgári átalakulás óta a helybéli polgárok tenni akarására és bizalmára építve szolgálják falvaink és városaink fejlődését. Mindazok, akik ebben a munkában szerepet és felelősséget vállalnak, pontosan tudják, hogy a sikerekben és kudarcokban egyaránt osztozniuk kell a helybéli emberekkel. E nyílt levelet azért írjuk Önnek, hogy ennek tudatában legyen alkalma végiggondolni mindazt, amire minden magyar polgár elfogadható választ vár.

Mi már tudjuk, hogy a magunk dolgaiért magunk felelünk, a sikerhez magunk járjuk végig az utat. Mi tehát nem segítséget kérünk. Ám figyelmeztetnünk Önt, elsőszámú felelőst, kötelességünk. Mert Önnek is tudnia kell, hogy veszélyes az az önkormányzati politika, amit az Ön kormánya folytat. Veszélyes, mert a 2003-as költségvetés falvak és városok százait sodorja az ellehetetlenülés felé. Tudnia kell, hogy az Ön nevével fémjelzett politika következtében köztisztviselők és közalkalmazottak, köztük kiváltképpen pedagógusok ezrei kerülhetnek az utcára ahelyett, hogy az Ön által személyesen megígért magasabb bérért dolgozhatnának. Tudnia kell, hogy polgártársaink tízezrei kerülhetnek abba a helyzetbe, hogy a gyógyszer, az élelmiszer vagy a fűtésszámla kifizetése között kell majd választaniuk. Tudnia kell, hogy a jelenlegi kormányzati politika következtében gyermeket nevelő családok tízezrei előtt ismét felrémlik majd a szegénység, s ebben csak kicsi, de szimbolikus mindaz, ami a beígért "ingyenes" tankönyvekkel vagy a most megszüntetett iskolatejjel történt.

Önnek is tudnia kell, hogy így nem felzárkózni, hanem leszakadni fogunk Európa szerencsésebb nemzeteitől. Helyzetünk, kilátásaink olyan rosszak, hogy talán csak a Bokros-csomagot követő 1996-ban voltak ilyenek. Pedig ez az utolsó évünk, amikor az Európai Unión kívül falvaink és városaink megpróbálhatnának felzárkózni, megkapaszkodni a szolgáltatások javítása, a bérek emelése, a fejlesztések és beruházások növelése tekintetében.

A miniszterelnöki tisztséget Ön tölti be, ezért az ezzel járó felelősséget is Önnek kell viselnie. 2003-as lehetőségeinkről az Ön kormánya, s a mögötte álló parlamenti többség döntött. Döntésük közvetlen következményeit azonban a falvak és városok lakóinak kell elviselniük.

Egy ország csak akkor lehet sikeres és boldog, ha polgárai is boldogok és elégedettek. Sajnos egészen más a helyzet. A jövővel szembeni szorongás napról napra nő az emberekben, Magyarország érezhetően lendületet vesztett.

A 2003-as központi költségvetés - s ezt Önnek tudnia kell - bennünk is súlyos aggodalmakat ébreszt.

- A tavaly végrehajtott béremelések kifizetése idén sokunk számára szinte lehetetlenné válik, mert a forrást a Kormány nem biztosítja. Alig felét fedezi csupán a normatíva és a normatív SZJA 2002-höz viszonyított növekménye. Ez minden önkormányzatot sújt, de a legnagyobb problémát a kis falvaknak jelenti. Javasoltuk, hogy a Kormány a bérfejlesztések teljes összegét, kötött felhasználással bocsássa az önkormányzatok rendelkezésére. Ez lehetne csak garancia a dolgozók számára, hogy amit a Kormány az első 100 napban megígért, azt teljesíti. Sajnos nem történt meg.
- Tízezrével tartunk fenn intézményeket, amelyekben gyermekek, idősek, betegek, rászorultak töltik napjaikat. Az energiaárak - az ígéretek ellenére - nőnek, nő az infláció, a Kormány a növekvő dologi kiadásokra egyetlen fillért sem biztosít. Javasoltuk, hogy legalább a tervezett infláció mértékével növeljék a dologi támogatásokat. Sajnos nem történt meg.
- Sajnos csak kis mértékben növekszik az SZJA helyben maradó része, és bár a gépjárműadó-bevétel helyben marad, ám ez leginkább a tehetősebb városoknak kedvez. A nagy többségnél ez forrásbővülést alig, vagy egyáltalán nem jelent. Sok helyen megáll az útfejlesztés, csökken az iskolák, kórházak működésére szánt pénz, sőt már látszik, hogy e politika eredményeként ismét elbocsátásokra vagy intézmény-bezárásokra kell felkészülnie polgárainknak.
- 2003-ban már a kötelező feladatok ellátásához sem áll rendelkezésre a szükséges pénz. Mi lesz a többivel? Hogyan bővítjük az ipari parkokat, a helyi gazdaságot, hogy évről évre jobb feltételeket teremtsünk az itt élőknek.? A falvak hogyan kínálnak olyan szolgáltatásokat, amelyek miatt bárki úgy vélheti, érdemes itt maradni, itt dolgozni? Önnek is tudnia kell, hogy az emberek félnek a holnaptól, egyre gyakrabban hangzik el, hogy becsapták őket.
- A Kormány fejlesztésekre kevesebb pénzt ad, mint ami az elmúlt években volt. Ez tovább rontja iskoláink, bölcsődéink, szociális otthonaink, orvosi rendelőink és utcáink, tereink állapotát, csökken a felújítások száma. A gyakran egyébként is évtizedes lemaradás további évekkel nőhet, miközben majd uniós elvárásoknak kell megfelelnünk.
- Az Ön belügyminisztere válaszra sem méltatta javaslatainkat, pedig éppen ő ígérte, hogy az elmúlt években "elszenvedett veszteségek" pótlására "kompenzációra" kerül sor. Az ígéret úgy hangzott, hogy 2002-höz képest 2003-ban 50 milliárd Ft-tal több jut a falvak és a városok működésére, és még az idén további 50 milliárdot kapunk szabad felhasználásra a központi költségvetésből. Ezeknek se híre, se hamva! Hogyan lehetséges ez?

Miniszterelnök Úr!

A 2003-as költségvetés a falvakban és városokban élők elől elzárja a felemelkedés kiszámítható útját. Az emberek nem tudják, mi lesz iskoláinkkal, óvodáinkkal, kórházainkkal és rendelőintézeteinkkel. A kormánynak meg kell értenie, hogy mindez nem pártpolitikai kérdés, hiszen az önkormányzatokban a politikai paletta minden árnyalata képviselteti magát. Az Ön kormányának költségvetési politikája mindenkit egyaránt sújt, bármilyen párt támogatásával vállalt is tisztséget. Az önkormányzatok országszerte most készítik el az ez évi gazdálkodásukat meghatározó költségvetési rendeleteket. Ezért Önnek is meg kell értenie, hogy tovább már nem késlekedhet. Ha a józan ész szavát követve Ön elszánja magát, és változtat az alapjaiban elhibázott 2003-as költségvetésen, ezzel valóban megnyílik a magyar falvak és városok előtt az európai uniós csatlakozásra való felkészülés útja, akkor Ön számíthat az ország több mint 3200 településének támogatására. Ha azonban elmulasztja ezt, ezzel olyan hibát követ el, amely később csak súlyos áldozatok árán lesz helyrehozható, mert felzárkózás helyett a leszakadás folyamatait indítja el falvainkban és városainkban, méghozzá a lehető legrosszabb pillanatban, hazánk uniós csatlakozásának küszöbén.

Nem engedhetjük, hogy ez megtörténjen!

Budapest, 2003. február 25.

Bizakodással:

Marton Dezső (Adorjánháza)
Éles Miklós (Aggtelek)
Hargitai László (Alcsútdoboz)
Hebling Zsolt (Alsóörs)
Horváth László (Alsószenterzsébet)
Bors János (Aszófő)
Böősy Imre Lőrinc (Ásványráró)
Pécsi Sándor (Babarc)
Ruff Flórián (Bábonymegyer)
Ordódy Józsefné (Balatonakali)
Schumacher József (Balatoncsicsó)
Forró Zsolt (Balatonfőkajár)
Bóka István (Balatonfüred)
Teklovics László (Balatonudvari)
Dömse László József (Baksa)
Oláh András (Bár)
Kiss Sándor (Báránd)
Szeibert György (Báta)
Antal Mihály (Bátorliget)
Korsós János (Bátamonostor)
Dr. Jakab Róbert (Belecska)
Szeifert Ferenc (Berettyóújfalu)
Varga János (Bikács)
Szabó Ferenc (Boba)
Hejzer Kornél (Bodrog)
Tóth István (Bogyiszló)
Potápi Árpád (Bonyhád)
Hárs József (Bóly)
Piskolczi Géza Péter (Bököny)
Szalay Imre (Bősárkány)
Nagy Gábor Tamás (Budapest I.)
Mitnyan György (Budapest XII. ker.)
Rátonyi Gábor (Budapest XIV. ker.)
Frank Sándor (Buj)
Varga Gábor (Cece)
Dr. Ferencz Márton (Cikó)
Vörös Gyula (Csajág)
Ádám Renáta (Csehbánya)
Szántó József (Cserhátsurány)
Osváth Károly (Csögle)
Bognár Zsolt (Csököly)
Farkas Dezső (Dáka, 38 település nevében)
Fazekas Zoltán (Darnózseli)
Kósa Lajos (Debrecen)
Fáky László (Demecser)
Tillmann András (Diósberény)
Keserűné Nagy Margit (Diósviszló)
Dr. Pilmayer Nándorné (Dorogháza)
Kis-Pál Miklós (Dörgicse)
Dombai Gábor (Drégelypalánk)
Hencze Sándor (Dunaszentgyörgy)
Tóth István (Dunasziget)
Molnár Oszkár (Edelény)
Farkas Jenő (Egeralja)
Vajas József (Esztár)
Szalai József (Értény)
Tillmann Péter (Feked)
Ács István (Felsőnyék)
Józsa Gyula (Felsőszenterzsébet)
Mártha Mihály Tibor (Fényeslitke)
Gergely Zsolt (Forró)
Barkóczi József (Fürged)
Szabó István (Gárdony)
Dr. Karakó László (Gávavencsellő)
Kovács Sándor (Géberjén)
Gajdács János (Gerendás)
Kiss György (Geresdlak)
Vitkovics Béla (Geszteréd)
Dr. Gémesi György (Gödöllő)
Baráth Béla (Gyarmat)
Szalóki Jenő (Gyenesdiás)
Katz Gyula (Gyönk)
Batári Ferenc (Győröcske)
Csóka István (Győrság)
Cserjés László (Győrújfalu)
Szabó Lajos (Hajdúbagos)
Kujbus Mihály János (Hajdúdorog)
Sóvágó László (Hajdúszoboszló)
Majthényi Tamás (Halászi)
Bédy István (Harkány)
Wilhelm Fülöp (Hásságy)
Bellai Béla (Hedrehely)
Szandai József (Herencsény)
Rozmer András (Hímesháza)
Szabó Csaba (Hollókő)
Berényi András (Hosszúpályi)
Szabó Tibor (Juta)
Laki József (Kálócfa)
Oláh Zoltán (Kamond)
Schmuck Ferenc (Kánya)
Víg József (Kaposmérő)
Fazekas Sándor (Karcag)
Brlás János (Kardos)
Targuba Árpád (Karmacs)
Lipők Sándor Zoltán (Kemecse)
Pintér László (Kerkakutas)
Id. Szabó Gyula (Kerta)
Boldog István (Kétpó)
Völgyi Sándor (Kétsoprony)
Spaits Róbertné (Kisberény)
Id. Ekker Károly (Kisbodak)
Novacsek János (Kisbudmér)
Somogyi Anna (Kislőd)
Godina György (Kisnyárád)
Dr. Oláh Albert (Kisvárda)
Boros István (Komoró)
Dankó Béla (Kondoros)
Niklai János (Koppányszántó)
Szente Rudolf (Kozmadombja)
Martényi János (Kölköd)
Szepes Péter (Kutasó)
Szabó Géza (Küngős)
Kiss Tibor (Laskod)
Hadra József (Lánycsók)
Nógrádi László (Lenti)
Szántó László (Lesencetomaj)
Lovas Miklós (Lippó)
Kocsis Erzsébet (Magyarkeszi)
Széles Sándor (Máriakálnok)
Gerháth Zoltán (Mecsér)
Kiss Gábor (Mesterszállás)
Tállai András (Mezőkövesd)
Bakó Ferenc (Mezőladány)
Varga Imre (Mihálygerge)
Tímár Zoltán (Mikepércs)
Szekó József (Mohács)
Simon György (Monoszló)
Horváth György (Monyoród)
Ihász László (Mórichida)
Csöngei Gábor (Nagyalásony)
Király Sándor (Nagybaracska)
Jancsó Ottó (Nagybánhegyes)
Komár András (Nagyberki)
Tetz Ferenc (Nagybudmér)
Dobri István (Nagydorog)
Dr. Hargitai János (Nagynyárád)
Burján Ernő (Nagypirit)
Balázs József (Nagyréde)
Nagy Károlyné (Nagyszokoly)
Tasó László (Nyíradony)
Dr. Simon Miklós (Nyírbogát)
Nagy Csaba (Nyírgelse)
Szabó József (Nyírjákó)
Jenei Sándor (Nyírkáta)
Szabó János (Nyírparasznya)
Vajdics Mihály (Nyírvasvári)
Marczi János (Olasz)
Bodor Antal (Óbudavár)
Schranz Istvánné (Ozora)
Huszár Zoltán (Örvényes)
Schütz József (Palotabozsok)
Móhr Mihály (Pamuk)
Tajthy Péter (Paszab)
Bérdi Imre (Pálfa)
Majoros Péter Pál (Petneháza)
Dr. Katonai István (Pincehely)
Kőrösi Gyula (Pórszombat)
Németh Árpád (Pusztaapáti)
Dr. Baranyi István (Pusztaföldvár)
Németh Ottó (Rábcakapi)
Varga Kálmán (Rajka)
Pahocsa Balázs (Ramocsa)
Karacs Imre (Sáp)
Szamosvölgyi Péter István (Sátoraljaújhely)
Bodrog Gábor (Simonfa)
Dr. Balázs Árpád (Siófok)
Háry János (Sióagárd)
Nemes Attila (Somlójenő)
Menyhárt Tibor (Somlószőlős)
Kovács József (Somlóvásárhely)
Weisz József (Somogymeggyes)
Móring József Attila (Somogyvár)
Bognár Sándor (Sopronnémeti)
Fülöp László (Szabadi)
Balogh József (Szabadkígyós)
Lakatos Dénes (Szabolcs)
Laszk Gábor (Szakadál)
Balogh Árpádné (Szakály)
Babák Mihály (Szarvas)
Várkonyi Henrik (Szárazd)
Nagy László (Szárföld)
Hún László (Szebény)
Hergenrőder János (Szederkény)
Kuris Zoltán (Szécsényfelfalu)
Faragó György (Székely)
Szigyártó József (Székelyszabar)
Győri Balázs (Szerep)
Balassa Balázs (Szigliget)
Panyik József (Szikszó)
Péntek Gyuláné (Szilvágy)
Kropp Károly (Szűr)
Temesszentadrási György (Tabajd)
Tóth János (Tápiószentmárton)
Ács János (Tapolca)
Bernáth László (Tetétlen)
Bors István (Tihany)
Türk János (Tímár)
Hajnal András (Tiszabercel)
Pintér Erika (Tiszafüred)
Dr. Kovács Tibor (Tiszakanyár)
Bodó Imre (Tiszasziget)
Kazinczi István (Tiszatenyő)
Molnár Levente (Tüskevár)
Manger Henrik (Újhartyán)
Tóth Márton (Újireg)
Andrási Zoltánné (Varsád)
Filczinger Ágnes (Váralja)
József Károly (Városlőd)
Váradi János (Véménd)
Bertók László (Vése)
Nagy Tamás (Zabar)
Horváth Ottó (Zalabaksa)
Gyimesi Endre (Zalaegerszeg)
Császár József (Zalaszentgrót)
Szűcs Sándor (Zomba)