A fotóművészet egyik első, brit képviselőjének alkotásait tavaly nyáron találták a kézirattár feldolgozatlan anyagának kutatása során.
A felfedezés váratlan volt, mivel a könyvtár fényképeket nem nagyon őriz, valószínű, hogy a képek egy neves, a múlt században Angliában járt magyar tudós hagyatékával kerültek a raktárba.
A jó állapotban lévő, kartonlapra ragasztott fotókat szkennelték, az érdeklődők szombaton 23 órától a Fenton munkásságáról szóló előadás keretében nézhetik meg a fekete-fehér alkotásokat, a díszterem falára kivetítve.
Az 1856 és 1858 között készült képeken az angol királyi család balmorali rezidenciája látható, van közöttük vadászokat ábrázoló zsánerkép, skót tájkép és két felvétel Fenton orientalista korszakából.
Nem kétséges, hogy a nagyításokat Fenton készítette, mivel a paszpartukon a művész saját kezű, tintával írt kézjegye, valamint saját számozása és a kép címe is olvasható - hangsúlyozta Cséka György.
Rámutatott arra, hogy az első hadifotósként és az angol királyi család első fotográfusaként számon tartott Fenton a fényképezőgép feltalálása után alig harminc évvel már művészi szinten és mennyiségben alkotott. Cséka György André Kertészhez hasonlította a művészt, aki 1819-1869 között élt, és mindössze 11 évig fotózott.
A fényképek értékét több tízmillió forintra becsülte a szakértő, utalva arra, hogy 1997-ben egy Fenton-felvétel csaknem húszmillió forint értékű fontért kelt el a Christie,s aukciós ház árverésén.
Az egyetemen talált, többnyire egyedülálló, más gyűjteményekben nem fellelhető fotókat nem adják el, pályázati forrásból restaurálásukat és még ez évi kiállításukat tervezik - közölte Cséka György.
MTI - fidesz.hu