Oroszország újabb útvonalakat keres a földgáz Nyugat-Európába való juttatásához. A korábban tervezett Kék Áramlat mellett most itt a Déli Áramlat is, amely a tervek szerint a Fekete-tenger alatt Bulgárián és Románián keresztül Ausztriába, egy másik ága pedig Görögországba, illetve Olaszországba szállítaná a nyersanyagot. A vezetéket az olasz ENI és az orosz Gazprom vállalat építi.
A Gazprom egy újabb nagy falatot nyelt le: megvette a TNK BP vállalattól egy hatalmas szibériai gázlelőhely többségi részvényeit, amely félig a British Petroleum angol olajmonopólium tulajdonában van. Az ügyletet komoly orosz kormányzati nyomás előzte meg.
Az elvi megállapodásra a Kremlben Dimitrij Medvegyev miniszterelnök-helyettes, amúgy Gazprom igazgatótanácsi elnök részvételével került sor. A részletekről Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnökhelyettese a következőket mondta: a vételár összegéről további megállapodást kell kötni a részvények folyó piaci árának alapján. Egyelőre erről nincs egyetértés, de hat és nyolcszáz millió dollár között számolunk.
Érdekes módon a BP elnöke is elégedetten nyilatkozott, sőt a Gazprom és a British Petroleum közötti stratégiai szövetség kialakításáról beszélt. Az angolok ugyanis attól tartottak: miután nem tudták teljesíteni az összes, még a kilencvenes években vállalt feltételt, egyszerűen megvonják tőlük a kitermelési jogokat.
Az ügylet és a Gazprommal kialakítandó együttműködés bejelentése után a BP részvényeinek árfolyama emelkedett is, ám ugyanakkor eltűnt egy, a Gazpromtól független európai gázellátási forrás.
radio.hu, MNO - fidesz.hu