fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Prodi szerint Anglia és Hollandia, a britek szerint Blair az áruló
2007. június 24., 15:10
A német kancellár szerint a brüsszeli megállapodás mozgásba hozhatja Európát. Angela Merkel egy német rádiónak adott nyilatkozatában értékelte az uniós csúcson született megegyezést. Az unió soros elnöki tisztét betöltő politikus szerint elhárultak az akadályok az új alkotmányos szerződés megkötésének útjából.

Az olasz miniszterelnök szerint viszont az unió elveszítette közösségi szellemét. Romano Prodi mai nyilatkozatában elsősorban Nagy-Britanniát, Lengyelországot, Csehországot és Hollandiát bírálta, mert a négy ország szerinte az európai célok elé helyezte saját nemzeti érdekeit.

Az brit euroszkeptikus lapok zöme egyszerűen azzal vádolja Tony Blairt, hogy kiárusította a brit nemzeti érdekeket. A Daily Mail szerint Blair olyan időzített bombákat hagyott Gordon Brownra, amelyek miatt az új kormányfő nem tudja majd meggátolni, hogy Európa tucatnyi területen be ne avatkozzon a brit nemzeti nép döntéseibe. A lap idéz egy munkáspárti képviselőt, aki szerint a mostani kompromisszum a franciák és a hollandok által már elvetett régi európai alkotmány újracsomagolt változata. Az euroszkeptikus sajtó továbbra is azt követeli, hogy a britek népszavazáson nyilváníthassanak véleményt az ügyben. A távozó és az új kormányfő viszont, ha sok másban nem is, a referendum kizárásában meglepően egységes.

A Brüsszel körüli vitára persze elkerülhetetlenül rányomja bélyegét az utódlás kérdése, hiszen Brown jövő héten veszi át a stafétabotot, így éppen most nem igazán örülhet az Independent mai címoldalas szenzációjának. A lap ugyanis megtudta, hogy Tony Blair két éve, az előző választások után komolyan fontolgatta Gordon Brown menesztését a kabinetből. Egyébként Manchesterben éppen ma tanácskozik a Munkáspárt vezetősége, ahol hivatalosan is beiktatják Brownt, mint a Munkáspárt új vezetőjét.

radio.hu - fidesz.hu