Az olasz miniszterelnök szerint viszont az unió elveszítette közösségi szellemét. Romano Prodi mai nyilatkozatában elsősorban Nagy-Britanniát, Lengyelországot, Csehországot és Hollandiát bírálta, mert a négy ország szerinte az európai célok elé helyezte saját nemzeti érdekeit.
Az brit euroszkeptikus lapok zöme egyszerűen azzal vádolja Tony Blairt, hogy kiárusította a brit nemzeti érdekeket. A Daily Mail szerint Blair olyan időzített bombákat hagyott Gordon Brownra, amelyek miatt az új kormányfő nem tudja majd meggátolni, hogy Európa tucatnyi területen be ne avatkozzon a brit nemzeti nép döntéseibe. A lap idéz egy munkáspárti képviselőt, aki szerint a mostani kompromisszum a franciák és a hollandok által már elvetett régi európai alkotmány újracsomagolt változata. Az euroszkeptikus sajtó továbbra is azt követeli, hogy a britek népszavazáson nyilváníthassanak véleményt az ügyben. A távozó és az új kormányfő viszont, ha sok másban nem is, a referendum kizárásában meglepően egységes.
A Brüsszel körüli vitára persze elkerülhetetlenül rányomja bélyegét az utódlás kérdése, hiszen Brown jövő héten veszi át a stafétabotot, így éppen most nem igazán örülhet az Independent mai címoldalas szenzációjának. A lap ugyanis megtudta, hogy Tony Blair két éve, az előző választások után komolyan fontolgatta Gordon Brown menesztését a kabinetből. Egyébként Manchesterben éppen ma tanácskozik a Munkáspárt vezetősége, ahol hivatalosan is beiktatják Brownt, mint a Munkáspárt új vezetőjét.
radio.hu - fidesz.hu