A Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumok Igazgatósága Xántus János Múzeuma 2007-ben harmadik alkalommal vett részt a a "Múzeumok Éjszakája" programsorozatban. Idén először csatlakozott a rendezvényekhez a győri Városi Művészeti Múzeum és az Egyházmegyei Kincstár.
A Xántus János Múzeum és két további kiállítóhelye - a Lapidárium és a Patkó Imre Gyűjtemény -, valamint a másik két - nem a Xántus múzeumhoz tartozó kiállítás - közös programja az esemény kapcsán a "Múzeumi Negyed" névvel illetett városrész kulturális programkínálatát gazdagította. A programok tematikájának összeállításában a fő vezérlő elv volt, hogy valamennyi kiállítóhely - gyűjtemény, múzeum - gyűjteményi sajátosságainak és szakemberállományának megfelelő, különleges hatást nyújtó kínálatot alakítson ki. A Xántus János Múzeum az éppen látogatható Kínai tekercsképek időszaki kiállításhoz kapcsolta programkínálatát "Egy este Kínával" címmel.
Az állandó és időszakos kiállítások mellett kínai kulturális és ismeretterjesztő filmeket vetítettek a díszteremben, a Konfuciusz Intézet a múzeum udvarán bemutatókat, gyermekeknek szánt foglalkozásokat szervezett.
A rendezvényt Firtl Mátyás alelnök köszöntötte
Firtl Mátyás köszöntőjében kifejtette: A múzeumok, gyűjtemények kiállítóhelyek minden esetben az értékek gyűjtőhelyei.
- Értéket egy-egy tárgynak, műnek, alkotásnak több minden adhat. Egyrészt maga a szépség, az esztétikai hatás lehet az érték hordozója. Lehet a tartalom, és lehet az az üzenet, amit egy-egy alkotás közvetít. És érték lehet az a munka, energia, amelyet a mű létrehozása során átvittek az alkotásba. Érték lehet önmagában a tárgy dokumentumjellege. És feltétlenül értéke egy alkotásnak az ismeret, a tapasztalat, amit közvetít - mondta az alelnök. Egyszóval a szellemiség, amely egyszerre egyedi és egyszerre egyetemes ad értéket a tárgynak.
Művészettörténészek szerint is az emberiség műveltsége keleten kezdődött. A keleti népek az elsők, akikről írott emlékek, feljegyzések maradtak ránk, akik tehát először léptek a történelem színterére. A műveltség útja Kelettől nyugat felé haladt. A kelet nagy kultúrköreinek hatása a Nyugat kultúrájában ma is tovább él - mondta Firtl Mátyás.
A Győr-Moson-Sopron Megyei önkormányzat nevében a programokat és kiállításokat a látogatóknak egy Kosztolányi Dezső idézettel ajánlotta a megyei alelnök, amelyet a költő a kínai szellemiségről éppen kínai versfordításai között fogalmazott meg:
,,Aki a földre született, két végtelenség között van. Megelőzi az a tenger idő, mely születése előtt telt el s követi az a tenger idő, mely majd halála után fog lepörögni. Így az ember csak láncszem egy óriási láncban, egymásra következő nemzedékek összekötő csatja, a jelen és jövő pántja. Mozzanat az élet, gyors és esetleges: pillanat és villanat."