Tájékoztatása szerint négy szervezet, a Zselica Szövetség, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) Világítástechnikai Társaság, a Duna-Dráva Nemzeti Park és az MCSE fogott össze a rezervátum érdekében.
"Egyre kevesebb helyet találunk az országban, ahol a csillagos égbolt még zavartalanul megfigyelhető a derült éjszakákon, ezek egyike a Zselicség" - mutatott rá a szakember.
A fényszennyeződés kapcsán Kolláth Zoltán kiemelte: a gyerekek úgy nőnek fel Magyarországon, hogy nem látták ténylegesen a csillagos eget.
"Valamiképp az emberek fölül eltűnik az az égbolt, amely régen a természetes környezetünk volt. Különösen a gyerekek számára fontos, hogy legyenek olyan területek, ahová elmehetnének akár táborozni, akár erdei iskolába, s láthatnák az égboltot" - hangsúlyozta Kolláth Zoltán.
A csillagász kitért a fényszennyeződés káros vonatkozására is. Mint elmondta, egyebek közt a túl sok fény veszélyezteti a rovarokat és a madarakat.
"Az élővilághoz hozzátartozik az éjjeli sötétség és a nappal világosság váltakozása. Ez a ritmus nagyon sok élőlény számára fontos. Megfigyelhető, hogy a Zselici Tájvédelmi Körzetben a gerinctelen fajok változatossága nagyobb, mint a környező területeken. Az erős fény ugyanis bizonyos rovarok kipusztulásához vezethet" - közölte. Hozzátette: a madarak a csillagos égbolt alapján tájékozódnak.
"Erről még keveset beszélnek, mert a vonatkozó kutatások még kezdeti stádiumban vannak, de az ember számára is nagyon fontos, hogy alváskor viszonylag teljes sötétségben legyen, hiszen a fény a szemhéjon keresztül is beszűrődik. A fény hatással van az agyra, bizonyos hormon, a melatonin, másképp termelődik éjjel, mint nappal" - mondta.
Kolláth Zoltán hozzátette, hogy egyes kutatók a hormonális egyensúly megbomlásában komoly kockázati tényezőt látnak. "Ez egy további kockázati tényező a mellrák és a vastagbéldaganat kialakulásában" - mutatott rá a csillagász.
Ismertetése szerint a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség (IDA - International Dark Sky Association) csaknem két évtizede működik.
"Ez egy olyan nemzetközi szervezet, amely elsősorban oktatással, ismeretterjesztéssel foglalkozik, s azzal, hogy ahol lehetséges, visszaszorítsák a fényszennyeződést. Az IDA dolgozta ki azokat az ajánlásokat, amelyeket a csillagos ég rezervátumok létrehozásánál figyelembe kell venni" - emelte ki a csillagász.
Szavai szerint ezeknek az ajánlásoknak a figyelembevételével hozták létre ez év márciusában az első nemzetközi sötét égbolt parkot az Egyesült Államokbeli Utah Államban. Sötét égbolt parkokból azonban csaknem egy tucatnyi működik az Egyesült Államokban és Kanadában. Emellett vannak lokálisan védett területek, főleg csillagvizsgálók környékén.
Kifejtette: a Zselici Tájvédelmi Körzetben létrehozandó Csillagos Égbolt Rezervátum az IDA kritériumai szerint, amelyek a fényszennyezettséget minősítik, ezüst besorolást kaphat.
"Az arany szint igen ritka, csak a Föld elhagyatott részeire jellemző" - tette hozzá Kolláth Zoltán.
Feltételezése szerint ez év őszére sikerül az összes feltételnek eleget tenni, így például a közvilágítás, és a tájvédelmi körzetet körülvevő településekkel kialakítandó együttműködés terén. Az ősz folyamán az IDA szakemberei ellenőrzik a helyszínen a kritériumok teljesülését.
Az MCSE elnökének reményei szerint jövő tavasszal nyilváníthatják hivatalosan a Zselici Tájvédelmi Körzetet Csillagos Égbolt Rezervátummá.
MTI - fidesz.hu