fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kora bronzkori település maradványai Dombóváron
2007. június 26., 09:38
Csaknem ötezer éves falu maradványaira bukkantak a Tolna megyei muzeológusok Dombóváron, a volt vágóhíd helyén zajló építkezés miatti tereprendezés során - tájékoztatta a Wosinsky Mór Múzeum igazgatója hétfőn az MTI-t.

A Konda-patak partján folyó munkálatok miatt régészeti leletmentés zajlik, a feltárt leletek alapján nagy kiterjedésű bronzkori település maradványai kerültek elő - közölte Gaál Attila.

A régészeti feltárást vezető főmuzeológus, Szabó Géza régész az MTI-nek elmondta: mintegy 4800 évesre becsülik az előkerült déli, dél-keleti fekvésű település maradványait, a házakat, a gabonatároló vermeket, a kerámia leleteket, a települést bekerítő árkokat.

Az anyag jelentőségét az adja, hogy eddig Magyarországon a kora bronzkorból származó, jellegzetes, kétszer két méteres veremszerű házakból csak egy-egy került elő, itt azonban lehetőség nyílik arra, hogy a település szerkezetét is vizsgálják - mondta a régész.

Mindemellett vaskorból származó anyag, illetőleg egy Árpád-kori településrészlet leletanyaga is előkerült - fűzte hozzá.

A feltárást vezető régész közlése szerint a feltárás további érdekessége, hogy egyre több, csontvázakat és hamvakat rejtő sírra is bukkannak; jellegzetes, 12 méter átmérőjű, szabályos kör alakú árkokra, amelyek középpontjában sírok vannak.

A feltárást mintegy 18 ezer négyzetméternyi területen végzik, amelynek szinte minden négyzetméterén valamilyen leletet találtak.

MTI - fidesz.hu