fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A referendum ereje
2007. június 26., 10:51
"Naggyá tenni nemzetet csak az ország polgárainak közös erőfeszítésével lehet" - mondta tegnap Gyurcsány Ferenc az Országgyűlés nyári szünete előtti utolsó plenáris ülésen. Magyar Hírlap álláspont.

Közös erőfeszítés viszont nem várható el a polgároktól kizárólag a valamikor naggyá váló nemzet ígérete alapján. Ebben az országban már túl sokszor helyezték kilátásba, hogy némi áldozatvállalás után beevezünk valamiféle össznépi boldogulás nyugodt öblébe. Az általános erőfeszítésre csak akkor lehet számítani, ha a polgárok tökéletesen egyetértenek azzal, hogy vállalják a nehézségeket az adott történelmi pillanatban, a megszabott mértékben és az előírt módon.

Ilyen körülmények között az Országos Választási Bizottság szerintünk teljesen logikus lépésre szánta el magát tegnap, amikor hitelesítette a Fidesz aláírás-gyűjtési íveit. Az Alkotmánybíróság döntése nyomán ezt már korábban meg kellett volna tennie. És nem csupán a bírói testület nyomására. A népszavazás a strukturális reformok beindításakor a kormánynak és a parlamenti többségnek is biztosítékot adhat, hogy a tervezett intézkedéseket segíteni akarja az ország lakossága. Hiszen az emberek áldozatot vállalnak akkor, amikor gyermekeik oktatásáért, a kórházi ellátásért, a háziorvosi vizitért fizetnek - vagy többet fizetnek, mint eddig.

A kormánynak és a parlamentnek az is útmutatást jelent, ha az ominózus kérdésekben a népszavazás útján az állampolgárok többsége nemet mond a hatalom elképzeléseire.

Ennél egyértelműbb jelzést nem kaphat a koalíció arról, hogy rossz eszközöket választott a reformok megvalósítására. És elkezdődhet a munka az új megoldások kialakítása érdekében.

Rendkívüli jelentőségűnek látjuk a népszavazást azért is, mert a közvetlen demokrácia eszköze. A parlamentet a közvélemény-kutatások tanúsága szerint a lakosság nagyon alacsony osztályzattal minősíti: alapjában véve elégedetlen választott képviselőinek tevékenységével. Így megkérdőjelezi a közvetett demokrácia jelenlegi működését.

A referendum segítségével Magyarország népe elutasíthatja az Országgyűlésben uralkodó erőviszonyokat is. A referendumon tanúsított lakossági ellenállás akár a kormány - vagy a miniszterelnök - bukásához is vezethet. Viszont így szintén a népakarat érvényesül: a többség bizalmát nélkülözve lehet ugyan választástól választásig kormányozni az országot, de a valódi demokrácia szellemével ez ellentétes.

A népszavazás eredményeiből a törvényhozók mindenképpen levonhatják a megfelelő tanulságot: a végső mérleg elkészülte után tudni fogják, hogy menniük kell, vagy maradhatnak.

Magyar Hírlap


fidesz.hu