fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az EU csak Mladic elfogása után köthet társulási szerződést?
2007. június 26., 14:15
Az Európai Uniónak addig nem szabad megkötnie a stabilitási és társulási szerződést Szerbiával, amíg el nem fogják a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) által háborús bűnök vádja miatt körözött Ratko Mladic volt boszniai szerb tábornokot, a boszniai szerb erők egykori főparancsnokát - jelentette ki kedden az Európai Parlament külügyi bizottságában Carla Del Ponte, a törvényszék főügyésze.

"A stabilitási és társulási megállapodás nagyon jelentős ösztönző erő Szerbiával szemben" - tette hozzá. Leszögezte, hogy ez az erő a már kézre került törvényszéki vádlottak elfogását is nagyban segítette.

Az EU tavaly 13 hónapra felfüggesztette a tárgyalásokat a szerződés aláírásának előkészítéséről, arra hivatkozva, hogy Belgrád nem működik együtt maradéktalanul az NT-vel, és hogy még mindig nem fogta el és adta ki Hágának Mladicot. A tárgyalásokat azonban az EU június 13-án felújította, miután a szerb hatóságok segítettek májusban elfogni egy másik körözött vádlottat, Zdravko Tolimir volt boszniai szerb tábornokot.

Del Ponte most úgy vélte, még idén sor kerülhet Mladic kézre kerítésére is. Utalt arra, hogy ennek fontosságát Szerbia is megértette. Mladicot egyebek mellett azzal vádolják, hogy ő adott parancsot a nyolcezer bosnyák életét követelő srebrenicai mészárlásra. Del Ponte megismételte, hogy továbbra is úgy hiszik, a volt tábornok Szerbiában rejtőzik. Nem tudják viszont, hol bujkál Radovan Karadzic, a hágai törvényszék másik fővádlottja, a boszniai szerbek egykori politikai vezetője. Külön probléma, hogy egyelőre nem is igazán keresik. Úgy vélte ugyanakkor, hogy amennyiben Mladicot elfogják, könnyebb lesz Karadzic nyomára is rábukkanni.

Az EU-tagországok között megoszlanak a vélemények arról, milyen viszony legyen a társulási tárgyalások és a törvényszékkel folytatott együttműködés között. A tagállamok egy része Del Ponte álláspontját osztja, azaz a tárgyalások lezárását kötné Mladic(ék) kézre kerítésének segítéséhez, míg egy másik csoport (köztük Magyarország) szerint ezt a társulási szerződés életbe lépéséhez kellene csak feltételül szabni.

Del Ponte Brüsszelben megismételte azt a múlt héten ismertetett álláspontját is, hogy jobb lenne, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa még várna Koszovó státusának véglegesítésével. Úgy vélte, a jelenleg Szerbiához tartozó (de főleg albánok lakta) tartomány függetlenségének deklarálása nehezíteni a még szabadlábon lévő (mindössze négy) törvényszéki vádlott kézre kerítését.

MTI - fidesz.hu