fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A NATO-főtitkárral találkozott Putyin
2007. június 26., 17:53
Az együttműködés fontosságát emelte ki a NATO főtitkára és az orosz elnök a Kremlben kedden tartott megbeszélésén, amelyen a három legvitatottabb problémát tekintették át.

Jaap de Hoop Scheffer elismerte, hogy továbbra is fennállnak a nézeteltérések Koszovó státusa, az amerikai rakétapajzs elemeinek közép-európai telepítés, valamint az európai hagyományos haderők és fegyverzetek csökkentéséről rendelkező szerződés (CFE) az ügyében. Hozzátette, hogy a viták ellenére szó sincs a kapcsolatok romlásáról. "A nézeteltérések nem azt jelentik, hogy el kell kezdenünk aggodalmaskodni, vagy vissza kell térni a régi sztereotípiákhoz, hanem azt, hogy folytatnunk kell a megbeszéléseket" - mondta a NATO főtitkára Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tartott eszmecseréje után.

A találkozón Jaap de Hoop Scheffer kifejtette, hogy Oroszország és a NATO együttműködésének nincs alternatívája, az észak-atlanti szövetség nem tudja megkerülni Oroszországot, és ez fordítva is igaz. Úgy vélte, hogy az együttműködési megállapodás megkötése óta eltelt tíz éve alatt sok eredményt értek el, de nem szabad ennyivel megelégedni, tovább kell lépni.

Vlagyimir Putyin annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az Oroszország és a NATO közötti párbeszéd elősegíti a béke és a biztonság megszilárdítását. Rámutatva, hogy az utóbbi tíz év alatt a szembenállást felváltotta az együttműködés, megjegyezte, hogy a nagyon sok területre kiterjedő közös munka nem lehet problémamentes.

Az Interfax hírügynökség sajtóközpontjában tartott sajtótájékoztatón a NATO vezetője a viszály almájának nevezte a CFE-szerződést, de hangsúlyozta, hogy a párbeszéd folytatódik. Merősítette, hogy a NATO álláspontja szerint Oroszország nem teljesítette maradéktalanul az 1999-ben módosított megállapodást, mivel nem vonta ki csapatait Grúziából és Dnyeszter menti Köztársaságból (Moldova oroszajkú szakadár területéről). Leszögezte, hogy az európai biztonsági rendszer sarokpontját képező CFE-szerződés nem tartalmazza a felfüggesztés lehetőségét, a kilépés pedig rendkívül negatív következményekhez vezetne.

Jaap de Hoop Scheffer szerint az azerbajdzsáni gabalai radarállomás közös, orosz-amerikai használata nem hárítja el az ellenséges országok rakétafenyegetését, így Putyin elnök vonatkozó javaslata nem jelent alternatívát az amerikai rakétavédelmi rakétarendszer európai telepítésével szemben. A NATO-főtitkár úgy vélte, hogy nem illenek bele a partneri kapcsolatba azok a nyilatkozatok, amelyek szerint az orosz rakétákat ismét európai célpontokra irányozhatják.

Koszovóval kapcsolatban de Hoop Scheffer felszólította Moszkvát, hogy segítse elő a státuskérdés mielőbbi rendezését. A NATO az Ahtisaari-tervben látja a megoldást, ám ezt Moszkva hevesen ellenzi és vétóval fenyeget.

MTI - fidesz.hu