fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Gazprom is beszállt a Mol "baráti" megvételébe
2007. június 27., 08:46
Folytatódik a küzdelem a Mol irányításáért. A startpisztoly pénteken dördült el, amikor az olajtársaság árfolyama öt százalékkal emelkedett. Az első konkrétumok a hét elején derültek ki, amikor Medget Rahimkulov Magyarországon élő orosz üzletember és családtagjai értékesítették a birtokukban lévő hatszázalékos Mol-részvénycsomagot az osztrák OMV-nek. A Magyar Hírlap írása.

Hétfőn és kedden reggel ismét produkálta a Mol-papír a maga plusz hat százalékát, és a nap hátralévő részében harmincezer forint körüli áron forgott. Ebben a hangulatban minden fórumon megszólaltak az érintettek és az ágazat eseményeit figyelemmel követő szakértők.

Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója a Financial Times brit gazdasági lapnak nyilatkozva azt mondta, hogy "a Mol nem tekinti barátságos eljárásnak azt, hogy az osztrák OMV előbb vásárol, aztán tárgyalna". Az OMV ezelőtt hat évvel már szerzett tízszázalékos részesedést a magyar társaságban, ezt fejelte meg a mostani vásárlásával.

Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója kitartott álláspontja mellett, amely szerint "baráti megbeszéléseket" szeretne a Mol vezetésével. Az osztrák cég vezetője azt mondta: várakozása szerint a közép-európai olaj- és gázszektor növekvő konszolidációs nyomással fog szembenézni.

Arról, hogy milyen nyomásra gondolt az osztrák menedzser, a Neue Zürcher Zeitungnak is van véleménye: "A piac feje fölött lebonyolított, nem saját pénzből finanszírozott OMV-részvényvásárlás egyik korai jele lehet annak, hogy elkezdődött a konszolidációs folyamat második szakasza. A Mol és az OMV ugyanis nemcsak vetélytársai egymásnak, hanem közös sajátosságaik is vannak: mindkettő szoros üzleti kapcsolatokat ápol a nagyrészt a Kreml által közvetlenül ellenőrzött Gazprommal, amely az európai gázszükséglet egynegyedét - az EU keleti, volt kommunista tagországaiban nyolcvan-száz százalékát - fedezi oroszországi és Kaszpi-tengeri gázból." A Gazprom hatékonyan megvalósuló stratégiája minden jel szerint arra fut ki, hogy kegyelemdöfést adjon a Nabuccónak. Az EU közösségi terve nyilvánvalóan vakvágányra került amiatt, hogy az előkészítési munkálatokat olyan energiatársaságokra hagyták, amelyek maguk is a Gazprommal való jó viszonytól függnek - állapította meg a svájci lap.

Elemzők több lehetséges folytatást tartanak elképzelhetőnek. Lehet, hogy az OMV részesedésének további növelésére törekszik, de néhányan azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy a begyűjtött Mol-pakkot eladják a Gazpromnak. Ami az árfolyamot illeti: ha a Mol és az OMV között akár így, akár úgy eldől a kötélhúzás, az árfolyam visszaeshet 25 ezer forint közelébe.

Zelei Béla, Magyar Hírlap


fidesz.hu