- Összességében hogyan értékeli a felső- és közoktatási törvény módosítását?
- Ezekkel a törvényekkel folytatódnak a megszorítások, amelyek intézménybezárásokat és összevonásokat, elbocsátásokat hoznak majd. Tovább szűkül azon szolgáltatások köre, amelyek még ingyenesen érhetők el a diákoknak. Drágul a tanulás, és ezzel nő az esélyegyenlőtlenség kockázata.
- Pozitív változást tud említeni?
- Néhány helyen visszakozott a kormány, így nem annyira rossz a törvény, mint amilyen lehetett volna. A lehetett volna rosszabb is azonban elég sovány vigasz. A pályakövetési rendszer bevezetése, ha valóban működik majd, előrelépést hozhat.
- A pedagógusok felháborodása miatt nem lesz mégsem kötelező a két plusz tanóra külön díjazás nélküli megtartása?
- A helyzet tarthatatlan volt, talán ezt látta be a kormány. Ugyanakkor a módosítás sem jelenti azt, hogy akik eddig ingyen dolgoztak a korábbi törvénymódosítás miatt, egyszer megkapják munkájuk ellenértékét.
- A kormány szerint könnyítést jelent az intézményfenntartóknak, hogy egyes többcélú iskolák ezentúl több feladatot is elláthatnak.
- A többcélú intézmények kialakítása lényegében összevonást jelent. Sokszor egymással nehezen összhangba hozható tevékenységek kerülnek egy fedél alá, ami zavart okoz, és csökkenti a szakmai munka színvonalát.
- A pályázatokon ezentúl előnyben kell részesíteni a hátrányos helyzetű településeket. A szűkös források irányított elosztásával valóban lehet javítani az elszomorító vidéki helyzeten?
- A szeptembertől életbe lépő csökkentett normatívák, illetve a megszűnő támogatások miatt lényegében minden iskolát, óvodát fenntartó település hátrányosabb helyzetbe kerül. A szűkös pályázati források helyett inkább a működtetés költségeihez igazodó finanszírozással lehetne segíteni.
- Milyen hatása lesz a szakképzés regionális szintű szervezésének?
- A szabályok átrajzolják a középiskolák világát. Csak azok a fenntartók számíthatnak kiegészítő forrásokra, amelyek vállalják az integrációt. Ez lehet előnyös, ha például egy a munkaerő-piaci elvárásokhoz jobban igazodó képzési kínálat jelenik meg. Várható azonban, hogy kíméletlen verseny kezdődik majd a szakképző intézményeket fenntartó települések, illetve megyék között az iskolák megtartásáért, amelyet nem csupán a források szűkülése, de a tanulólétszám jelentős csökkenése is erősít majd.
Magyar Hírlap
fidesz.hu
Cikk: | "Szelíd" magánosítás a felsőoktatásban |
Cikk: | Az ingyenmunka ellen tiltakozik a PDSZ |
Cikk: | Egyre kevesebben választják a felsőoktatást |