Az ötvösművészeti remek 600 évvel ezelőtt készült, s 400 éve került Nagyváradról a Rába-parti városba.
Borkai Zsolt polgármester ünnepi köszöntőjében elmondta: a Szent László-ereklye, a Szent Korona és a Szent Jobb a magyarság legjelentősebb szakrális kincsei. Ezek az ereklyék az évszázadok során a nemzet jelképeivé váltak - fogalmazott a politikus.
A város első embere köszöntőjében felelevenítette a lovag király erényeit, majd a múlt közösségépítő erejéről szólt. Úgy vélekedett: a közösség csak a múlt közös vállalásában lehet egységes. "A múlt (...) feltárja a tradíciót (...) a hagyományokon átívelő híd pedig a jelenből a jövőbe vezető utat jelöli ki, melyet hittel (...), akarattal közösen kell járnunk" - mondta Borkai Zsolt.
A köszöntő után a Szent László-érem díjak átadására került sor. Barsi Ernő zenetörténészt, néprajzkutatót, továbbá Kuti József nyugalmazott főiskolai tanárt és Németh Józsefet, a Prohászka Ottokár Közoktatási Központ igazgatóját jutalmazta a díjjal munkásságuk elismeréséül az önkormányzat. Ezt követően megkoszorúzták a Szent László-domborművet a Káptalandombon. Az ünnepi szentmisét követően a Győri Filharmonikus Zenekar adott koncertet a bazilikában.
MTI - fidesz.hu