"Két továbblépési lehetőség van. Az egyik az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetése. A másik a külügyminiszteri pozíció. Külügyesként álszerénység lenne bármi mást mondani" - mondta néhány hónapja a 168 Órának Dobolyi Alexandra, az Európai Parlament szocialista képviselője. Néhány hete a Magyar Nemzet pedig azt híresztelte, a kormányátalakításnál Göncz Kinga külügyminiszteri posztját Dobolyi venné át. Információink szerint koalíciós körökben ezek a túlzottnak ítélt ambíciók verték ki a biztosítékot. Lapunknak akkor több kormánypárti politikus azt mondta, a 36 éves Dobolyi terjeszti, hogy a külügyminiszteri poszt várományosa.
Miután utánanéztek hivatalos életrajzának, interjúinak, jó néhány ellentmondásra derült fény. A legkirívóbb az volt, hogy doktori fokozatot szerzett, olyan kart megjelölve a Pécsi Tudományegyetemen, majd az ELTE-n, amely nem is létezik. Az állítólag 1998-ban a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen szerzett szociológusi diplomájáról pedig az ügyet kirobbantó Hvg.hu kérésére a bölcsészkar dékánja nem adott információt. Dobolyi lapunknak nem nyilatkozott, viszont az MTI-nek azt mondta: nem pontosak az életrajzi adatai, kijavítja őket, eddig nem volt ideje figyelni rájuk. Azt a honlapot pedig, amelyen doktorként szerepel, nem ő kezeli. Pécsett az egyetem felnőttképzési és emberierőforrás-fejlesztési intézetének főiskolai karán szerzett 1998-ban személyügyi, szervező diplomát, egyetemit pedig szintén Pécsett 2000-ben humánszervezőként. Felvették a pécsi egyetem társadalomtudományi karának földtudományi doktori iskolájába, de a képzésen idő hiányában nem tudott részt venni, ahogy 2003-ban az ELTE-n is halasztást kért.
Kiderült az is, hogy budavári lakosként - ahogy életrajzában állította - nem kapott díszpolgári címet, csak oklevelet, e szerint egyike azoknak, akikre büszke a főváros I. kerülete.
Lapunk nem tudta elérni az MSZP EP-delegációjának vezető politikusait, sem Kovács László volt külügyminisztert, az unió vám- és adóügyi biztosát, akiről azt híresztelték, támogatja Dobolyi külügyminiszteri ambícióit. A Kovácsot jól ismerők ellenben úgy tudják, ez nem így van. "Kovács László számos, több nyelvet beszélő fiatalt orientált a külügyi politikai pálya felé. De a támogatás nem a pozíciószerzésre, hanem a szakmai tudás elsajátítására irányult" - mondta egy neve elhallgatását kérő, magas rangú szocialista politikus.
"Ha igaz, ami a híradásokban megjelent, elmondható: aki miniszterként vagy miniszteresélyesként felbukkan a Gyurcsány-kormány körül, arról előbb-utóbb sok minden kiderül. Van, aki korrupciógyanús ügybe keveredik, van, aki a testvéreit helyezi kormányközeli állásokba, van, aki az önéletrajzával bűvészkedik" - mondta Balla Mihály, a Fidesz politikusa.
Németh Era - Pindroch Tamás, Magyar Hírlap
fidesz.hu