A parlagfüvet a húszas évek elején, az Amerikából érkező búzaszállítmányokkal együtt hozták be hazánkba - mondta érdeklődésünkre Péterfia Éva, a Parlagfűmentes Magyarországért tárcaközi bizottság elnöke.
Az idén a kedvező időjárás miatt nem augusztus 20. környékén, hanem egy hónappal korábban virágzik majd a gazok e szívós fajtája. A növényből származó több millió pollen nyolcvan-száz kilométerre tud elrepülni.
Figyelemre méltó, hogy a parlagfű magjai a földbe kerülvén húsz-harminc évig is csíraképesek maradnak - igaz, csak akkor tudnak kikelni, ha megbolygatják a talajt. Ha ez olykor-olykor elmarad, akkor a hazai gyomnövények öt-hat év alatt kiszorítják távolról érkezett társukat.
A parlagfű leginkább a búzával, kukoricával és napraforgóval együtt nő - tudtuk meg Péterfia Évától. A gazdák akkor tudják elejét venni terjedésének, ha az aratás után földjeiken legalább kétszer elvégzik a boronálást. Ez egyébként kötelező, de sokan a rosszul értelmezett takarékosság jegyében igyekeznek megspórolni a munkát.
A hanyag tulajdonosokra kiszabható büntetés felső határát a közelmúltban kétmillióról ötmillió forintra emelték - mondta az elnök. Változott a rendszer: a korábbi nehézkes eljárással szemben ma a bejelentés utáni három napon belül kiszáll a hatóság, s elvégezteti a kényszerkaszálást. A költségeket a földterület birtokosára terhelik, s ha nem akar fizetni, akkor adó formájában hajtják be az elmaradó összeget.
Tavaly mintegy háromszázmillió forint bírságot szabtak ki, ennek pusztán a tíz százalékát fizették be maguktól az érintettek. Sokan csak hosszú huzavona után ismerték el felelősségüket, míg a hanyag gazdák több mint felével szemben hatósági erővel kellett fellépni.
Péterfia Éva szerint az allergiások sokat tehetnek azért, hogy elviselhetőbb legyen nekik a nehéz időszak. Ha például törlik étrendjükből a görögdinnyét, a cukkinit, a konzervet vagy a "gyorskajákat", illetve lemondanak a dohányzásról, és cserében többet úsznak, borítékolhatóan kevesebbet fognak szenvedni. Különösen az úszás javasolható, ugyanis a víz színe fölött húsz-harminc centiméterrel sem por, sem pollen nem veszélyezteti a tüdejüket.
Lázin Miklós András, Magyar Hírlap
fidesz.hu