fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kétséges a kiképzett iraki katonák és rendőrök hatékonysága
2007. június 29., 08:03
Az Egyesült Államok 19 milliárd dollárt fordított 350 ezer iraki katona és rendőr kiképzésére és felszerelésére Szaddám Huszein volt diktátor bukása óta, kétséges azonban, hogy képesek-e ellátni biztonsági feladataikat - tartalmazza egy washingtoni kongresszusi jelentés.

Az amerikai törvényhozás kétpárti vizsgálóbizottsága úgy találta, George Bush elnöknek az a terve, hogy az amerikai csapatok helyére lépnek az iraki biztonsági erők, nem látszik megvalósulni - tudta meg a jelentés részleteit a közzététel előtt a The Washington Post internetes kiadása csütörtökön. A jelentés megállapítja: az amerikai csapatok létszámának növelése s a műveleteknak az utóbbi hónapokban történt kiterjesztése ellenére az erőszak általános szintje cseppet sem csökkent az arab országban.

Az Irakban szolgáló amerikai parancsnokok úgy látják, még hosszú évekre s további több tízezer iraki katona és rendőr kiképzésére lesz szükség a Bush által kijelölt cél eléréséhez. A képviselőház fegyveres erők bizottsága számára készített értékelés szerint az iraki biztonsági erők felkészültsége "vegyes" képet mutat, jóllehet számuk és a harci tevékenységben való részvételi szándékuk is egyre nő.

"Fogalmunk sincs, mit kaptunk ezért a 19 milliárd dollárért" - jelentette ki Martin Meehan demokrata képviselő, megjegyezve, hogy az Egyesült Államok 55 ezer dollárt költ minden iraki katona- vagy rendőrújonc felkészítésére. Kifejtette: a Pentagon nem tud beszámolni arról, hogy az iraki katonaság hogyan teljesít, miközben az ismeretes, hogy a rendőrség "különösen rossz formában van".

A kongresszusi jelentés készítői az iraki biztonsági felkészítés átláthatatlanságát találják a legaggasztóbbnak. Szakértők szerint ennek az húzódik a hátterében, hogy az amerikaiak által kiképzett erők egy része átáll a felkelőkhöz, vagy valamelyik felekezeti milíciához csatlakozik.

Meehan szerint alig tudni, mi történik az irakiakkal a kiképzés után, az Egyesült Államok feltehetően saját maga ellen képezi ki a biztonsági erők egy részét. A jelentés "biztos forrásból" származó értesülésekre támaszkodva azt állítja, hogy az amerikaiak által felkészített katonák közül többen a lázadók soraiba álltak, és az is elképzelhető, hogy a szövetségesektől lopott fegyverekkel harcolnak az amerikai csapatok ellen.

MTI - fidesz.hu