A törvény az ellenzők szerint "amnesztiát" adott volna a törvénytelen bevándorlóknak. Az elképzelést főleg Bush Republikánus Pártjának konzervatívjai támadták.
Bush a bevándorlási reformot szerette volna egyik legnagyobb második időszakos belpolitikai fegyvertényeként hátrahagyni a 2008-as elnökválasztás előtt. De a szenátusi vereség után már valószínűtlen, hogy a 2008-as elnökválasztásig a törvényt megszavazzák. A bevándorlás ugyanis túlságosan kényes ügy, ezért az elnökválasztási kampány beindulása után már aligha akar bármilyik párt is kockázatot vállalni vele.
Bush "kiábrándítónak" minősítette tervezetének szenátusi leszavazását, de nem nyilatkozott arról, hogy tesz-e még egy kísérletet bevándorlási reformjával.
Bush bevándorlási tervezetét az ellenzéki demokraták is támadták, mondván: Bush koncepciója a családegyesítés ellen hatna. A tervezet szerint ugyanis a kérelmezőket végzettség, szakma szerint pontoznák, és ez alapján adnák ki az engedélyeket, nem pedig aszerint, hogy kinek élnek már rokonai az Egyesült Államokban.
Az Egyesült Államokban 12 millióra teszik az illegális bevándorlókat, számuk évente valószínűleg 500 ezerrel vagy 1 millióval emelkedik.
Az amerikai parlament két éve foglalkozott már ilyen vagy olyan formában a bevándorlási törvények reformjával. Az alsóház a szenátus állásfoglalására várva bele sem fogott saját álláspontjának kidolgozásába.
Az amerikai törvényalkotási folyamatban mindkét háznak meg kell vitatnia (és adott esetben módosítania) a törvénytervezetet, majd a két változat közötti eltéréseket aprólékos kompromisszumokkal elsimítani. Az összhangba hozott két házi változat kerülhet az elnök elé aláírásra.
hirtv.hu - fidesz.hu