fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Döbbenet: Csepelen még mindig nő a veszélyes hulladék mennyisége!
2007. június 29., 08:39
Körülbelül 50 ismeretlen eredetű, 200 literes fémhordóval, azaz legalább 10 tonna mérgező anyaggal növekedett a csepeli veszélyes hulladék mennyisége - ismerte el hivatalosan is Budapest-Csepel Önkormányzata nem sokkal az után, hogy Orosz Ferenc alpolgármester politikai blöffnek nevezte a Fidesz-KDNP frakció aggodalmait. A Fidesz önkormányzati képviselői tegnap újabb helyszíni bejárást tartottak, és újabb megdöbbentő felfedezést tettek: folyamatosan nő a hulladék mennyisége, s azt le is fotózták.

Frakciónk június 13-án adott hírt arról, hogy a Csepelen tárolt 1200 tonna mérgező galvániszapot takaró védőfóliát a Terelő utcai telepen valakik felgyújtották, a Motorkerékpárgyár utcai telepen pedig szemlátomást nőtt a hulladék mennyisége. Orosz Ferenc alpolgármester ezt politikai blöffnek nevezte Info rádiónak adott interjújában. Ez után a helyszínen mutattuk be az újonnan talált hordókat, melynek mennyiségét 5 tonnára becsültük.

Budapest-Csepel Önkormányzata 2007. június 24-én ellenőrizte a területet. Másnap az önkormányzat fényképekkel dokumentált hivatalos feljegyzése a következő megállapításokat tette:

"A tegnapi napon 21:30 perckor megtekintettem a tárgyi ingatlant. Megállapítottam, hogy az ingatlan északi részén ismeretlen eredetű hordók találhatók. A helyszínen senki nem tartózkodott... Megállapítottam, hogy a fóliával letakart galvániszap hordók északi részénél kisebb csoportokban 50 db. 200 literes fémhordó látható... A hordók azon a területrészen állnak, ahol a telephelyet bérli a Murus Zrt (korábban Bob Top Kft!). Egy hordó oldalán láttam anyagkifolyást, ami szemrevételezéssel használt gépzsírnak nézett ki. A Fríz Kft. (megjegyzés: ez a cég hozta Csepelre az 1200 tonna galvániszapot) felszámolójától telefonon megtudtam, hogy a hordók nem a Fríz Kft. tevékenységéből származnak..." A hivatalos feljegyzés szerint az újabb veszélyes hulladék feltehetően festékhígító vagy egyéb szerves oldószer-származék lehet.

Mivel frakciónk 5 tonnára becsülte az újabb hordókban található hulladékot, az önkormányzat nem sokkal később viszont már ugyanezt 10 tonnára becsülte, sokalltuk a különbséget, és június 28-án újabb helyszínbejárást tartottunk.

A helyszínbejárást tartó két önkormányzati képviselőt az ingatlan egyik tulajdonosa, a Diamond Build Kft. ügyvezetője engedte be a telekre. Elmondása szerint sem ő, sem más ott dolgozó nem látta még a helyszínen a veszélyes hulladék őrzésére felbérelt cég alkalmazottját, azt sem tudta, hogy ilyen egyáltalán létezik. Mint a közelmúltban kiderült, a csepeli önkormányzat Kál Károly SZDSZ-es önkormányzati képviselő cégét bízta meg azzal, hogy havi 400.000 forintért naponta négy alkalommal ellenőrizze a galvániszap állapotát. Orosz Ferenc alpolgármester szerint az SZDSZ-es cég május 11. óta "szemrevételezi" a területet, míg Kál Károly szerint csak június 13. óta teszi ugyanezt. Valaki itt nem mond igazat.

Azon a helyszínen, ahonnan az újabb, ismeretlen eredetű hordók előkerültek, képviselőink a következőket tapasztalták. Több piros, alul-felül bordázott, "TOTAL" feliratú, láthatóan egészen friss hordó is bele van keverve a régebbi, láthatóan rozsdás hordók közé. A régebbi rozsdás hordók sem galvániszapot tartalmaznak, tehát azok is a közelmúltban kerültek a jelenlegi helyükre.

A hordóktól 10 méterre, ugyanazon a telephelyen egy nyitott ajtajú kisbusz is állt, amelyben ugyanolyan piros, alul-felül bordázott, "TOTAL" feliratú hordók voltak! A kisbusz annak az építőipari cégnek a tulajdona, amely Csepelen a Rákóczi Liget néven hirdetett lakópark kivitelezője. A körülmények, az egymáshoz túlzottan is hasonlító, ugyanazon a helyen található hordók szerintünk arra utalnak, hogy az újabb veszélyes hulladékot ez a cég helyezte el.

Hihetetlennek tartjuk, hogy 10 tonna hulladékot szállíthattak úgy a galvániszap-telepre, hogy ezt sem a környezetvédelmi felügyelet, sem az önkormányzat, sem az azt "őrző" cég nem akadályozta meg. Úgy véljük - s képeink is ezt támasztják alá - az ott működő Murus Zrt. vihette a helyszínre veszélyes hulladékát.

A Fidesz-KDNP csepeli frakciója követeli, hogy az önkormányzat mondja fel az SZDSZ-elnökkel kötött szerződést, és gondoskodjon végre a hulladék 24 órás őrzéséről! Követeljük, hogy tisztázza, milyen összefüggés van az önkormányzat közreműködésével létrejött ingatlanfejlesztés és a galvániszap telepek között!

Ismét felhívjuk Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter figyelmét arra , hogyha nem akarja, hogy további veszélyeshulladék-tonnákkal gyarapodjon a csepeli galvániszap, azonnal intézkedjen a telephely felszámolásáról. Indítson hatósági vizsgálatot, tegyen új büntető feljelentést az egyre növekvő veszélyeshulladék-hegy és az egyre dagadó botrányos körülmények miatt.

Németh Szilárd
frakcióvezető
Fidesz-KDNP csepeli frakciója