fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kár volt korábban eladni a Molt
2007. június 29., 10:06
Könnyebb lenne megvédeni a Molt az ellenséges felvásárlástól, ha állami tulajdonban maradt volna. Elképzelhető, hogy az OMV egy tőkeerősebb befektető megjelenésétől tart, s emiatt kezdett bele a részvényvásárlásba. Az is lehet, hogy a szálakat Oroszországból vagy a Közel-Keletről mozgatják - mondják a Magyar Hírlap által megkérdezett szakértők.

"Az államnak stratégiai kérdésekben meg kell őriznie befolyását a nemzetgazdaság szempontjából olyan fontos iparágakban, mint például az energia és a közlekedés" - mondta a Magyar Hírlap érdeklődésére Plenter János közgazdász. Az Egyesült Államokban - ahol magánkézben vannak az olajtársaságok - a kormány jelentős hatást gyakorol a szektorra, nemrég a magas üzemanyagárak miatt vonta kérdőre a vállalatokat. A Mol rendkívül eredményesen működik, szerinte nem lett volna szabad eladni, jelentős nyereséget hozott volna ugyanis az országnak.

"Hatékonyan csak úgy tudja megvédeni az állam egy vállalatát, ha nem adja el" - mondta Pletser Tamás, az Erste elemzője is. Szerinte azonban a Mol-felvásárlás kissé túl van misztifikálva: az OMV-nek rövid távon nem érdeke, hogy folytassa a részvények felhalmozását. Az osztrák cég - mint mondta - így akar védekezni az ellen, hogy a magyar cég egy tőkeerős tulajdonos kezébe kerüljön, s erősebb vetélytársa legyen. Pletser úgy látja egyébként, hogy jelenleg a Mol nem felvásárlási célpontja sem a keleti, sem a nyugati olajmamutoknak.

A kormányzat nem kívánta elárulni, hogy milyen módon lépne fel a vállalat érdekében, mivel azzal sérülne a terv hatékonysága. Jelenleg vizsgálja, milyen gyakorlat létezik az unió többi országában az ellenséges kivásárlás megakadályozására. "Fontosnak tartom, hogy Magyarországon is legyen ilyen szabályozás" - mondta Veres János pénzügyminiszter. Tegnap Gyurcsány Ferenc telefonon beszélt Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral az ügyben. Több szakértő is arra tippel, hogy a megoldás az Egyesült Államokban működő állami vétójoghoz hasonló megoldás bevezetése lehetne. "A Molt érintő ellenséges kivásárlás megakadályozása könnyebb lenne, ha a kormány nem adta volna el meglévő 25 százalékos részesedését" - mondta lapunknak Balla György fideszes országgyűlési képviselő, ő az OMV eddigi 18 százalékos részesedését is vészesen magasnak tartja.

"A piaci verseny sérülne Magyarországon és a régióban, ha az OMV-nek sikerülne irányítása alá vonni a Molt" - mondta a Magyar Hírlapnak Barcza György elemző. Nem maradna hazánkban érdemi finomító, s a két cég, a Mol és az OMV a térség több más országban is jelentős erőfölénnyel bírna. A Mol - mondja Barcza György - Európa egyik legeredményesebb finomítója, természetes, hogy többen is meg kívánják szerezni. Az elemző nem tartja kizártnak, de valószínűsíteni sem tudja, hogy az OMV lépéseit a háttérből orosz szálak mozgatnák. Plenter János azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az OMV részvényvásárlásai mögött arab üzleti körök állnak, amelyek érdeke az lenne, hogy Magyarország inkább a Közel-Keletről vásároljon olajat.

magyarhirlap.hu - fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Kivásárlási akció a Mol ellen