A magyar kormány már lemondott arról a lehetőségről, hogy a tulajdonosi oldalon befolyást gyakoroljon a MOL tevékenységére, amikor eladta utolsó részvénycsomagját is - vélekedett Kaderják Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója.
A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője kiemelte: a MOL már egy száz százalékban privatizált cég, így nehéz azt értelmezni, hogy mitől lenne nemzeti vállalat.
Az olajipari társaság felvásárlásának egyetlen kockázati tényezője az, hogy a MOL ellenőrzi és működteti a nagynyomású földgáz-vezetékrendszert Magyarországon - hangsúlyozta Kaderják Péter.
Közölte: a közelmúlt gázellátási vitái alapján a MOL döntései ezen a területen nemzetstratégiai és ellátásbiztonsági kérdésnek számítanak.
A Budapesti Corvinus Egyetem oktatója szerint nem látható pontosan, hogy milyen lépéseket lehet tenni a MOL megvédése érdekében.
A magyar államnak döntően csak szabályozási eszközei vannak, amelyekkel a cég működését befolyásolhatja, ám ezek is korlátozottak - tette hozzá Kaderják Péter.
Ismeretes, hogy a múlt hétvégén az OMV 10-ről 18,6 százalékra növelte részesedését a MOL-ban, azóta pedig a szintén osztrák Bank Austria Creditanstalt jelentette be, hogy a napokban 5,94 százaléknyi MOL-részvényt vásárolt, és azokat még a héten átadja meg nem nevezett ügyfelének.
Sigmond Árpád, inforadio.hu
fidesz.hu