Az új uniós szerződés elvi alapjait kegyetlenül fáradságos munkával a német elnökség, és személy szerint Angela Merkel teremtette meg. Hogy a szóbeli megállapodásból megszülessen az úgynevezett reformszerződés, nos ez a portugál elnökség feladata, és ez nem lesz egyszerű munka.
A munkát főként az nehezíti, hogy a német elnökség utolsó óráiban asztalra tett dokumentumtervezet tele van lábjegyzetekkel. Ha ugyanis egy állam elért egy szövegmódosítást az alkotmányhoz képest, azt azonnal lábjegyzetekkel látták el, ami azonnal ellensúlyozza a kialkudott módosítást. Például Nicolas Sarközy kihúzatta a torzulásmentes piaci versenyt, mint célt, erre a lábjegyzetbe a többi állam követelésére betették, hogy azért a versenyszabályok ugyanúgy érvényben maradnak, mint eddig. És ez csak egy a számos példa közül.
Ami pedig a csúcs résztvevőinek memóriáját illeti: Kaczynsky lengyel elnök másképp emlékszik a szavazati rendszerről szóló elvi megállapodásra, mint a többi 26 állam- és kormányfő. Vagyis a keserves politikai vita újra kezdődik szeptemberben, amikor a nyári szünet után érdemben munkához lát a kormányközi konferencia. Ezt kell majd irányítani a portugál kormányfőnek. Vagyis holtpont esetén neki kell új javaslattal előállni. Békíteni, nyugtatni, vagy ahogy azt Angela Merkel is megtette, fenyegetéssel élni, ha nincs más eszköz. Persze kérdés, hogy a 10 milliós Portugália miniszterelnökének lesz-e akkora tekintélye, mint a 82 milliós Németország kancellár asszonyának.
radio.hu
fidesz.hu