Tegnap megnyílt az ÁEK, amely magába olvasztotta a MÁV-, a BM- és a HM-kórházat, valamint a Szabolcs utcai Országos Gyógyintézeti Központot. Az intézmény körül azonban nincs minden rendben - állítja a Vasút-egészségügyi Dolgozók Szakszervezetének (Vedosz) ügyvezetője.
Prókay Sándorné a Magyar Hírlapnak úgy nyilatkozott, hogy az érdekképviselet a mai napig nem látta az ÁEK-nek sem az alapító okiratát, sem a szervezeti és működési szabályzatát, noha a munka törvénykönyve értelmében ezeket véleményezésre a dolgozók elé kellett volna tárni. Eddig az sem derült ki pontosan, hogy a pesti, illetve a budai MÁV-kórházakból kire lesz szükség, mert - mint mondja - nincs pontos kimutatás az elbocsátandók létszámáról, szakmacsoportos bontásáról. "Azt mondták a dolgozóknak, ma menjenek be, s reggel eldől a sorsuk" - tájékoztatott Prókayné, aki szerint körülbelül nyolcszáz vasutas-orvosnak, egészségügyi szakdolgozónak mondanak most föl. "Teljes bizonytalanságban tartották őket, hiába tettek fel praktikus kérdéseket. Egy patológus azt szerette volna megtudni, hogy ki boncolja majd azt a beteget, aki július 1-jére virradó éjszaka hal meg, de nem kapott választ" - magyarázta az ügyvezető.
Szerinte az orvosok nem is a saját egzisztenciájukat, hanem a betegeket féltik, s "a biztonság kedvéért az otthoni telefonszámukat is megadják a krónikus betegségben szenvedőknek, nehogy például egy szívbeteg a sokk hatására még rosszabb állapotba kerüljön". Prókayné azt is elmondta, hogy az ÁEK 28 osztállyal, három telephellyel nyitotta meg kapuit, de belső információs rendszerükben úgy látta, mintha ugyanazoknak az osztályoknak egy része a volt MÁV-ban, más része pedig a Róbert Károly körúti új komplexumban működne. Szerinte az is furcsa, hogy "az orvosok nem nyilatkozhatnak a nyilvánosságnak".
Niczky Emőke, Magyar Hírlap
fidesz.hu