Az MSZP és az SZDSZ által elfogadott villamosenergia-törvény nemcsak az ellenzék, hanem a szakmai szervezetek szerint is teljes mértékben koncepciótlan, előkészítetlen, ráadásul belső jogi ellentmondásokkal terhes.
Hasonló a helyzet az ezzel egy időben elkészült, az állami vagyonról szóló törvény tervezetével is, mely lényegében a Magyar Villamos Művek Rt. tulajdonjogának csaknem 25 százalékos privatizációját irányozza elő. A nemzeti áramkereskedő MVM Rt. stratégiai fontosságú, mert az erőművekkel korábban megkötött hosszú távú szerződések jogosítottja, amely szerződésekkel egyébként egyáltalán nem is foglalkozik az új villamosenergia-törvény. Az MVM Rt. tulajdonosi jogokat gyakorol a magyar villamosáram-ellátás 46 százalékát biztosító Paksi Atomerőműben, és ugyanebbe a portfólióba tartozik a Mavir, vagyis az ország teljes elektromos hálózata is. Most azonban - több éves parlamenti konszenzus után, az SZDSZ nyomására - a magyar energiaellátás szempontjából meghatározó portfólió privatizációjára készül a kormányoldal! Ez olyan stratégiai vagyon, amelyre az ország biztonságának és az állami kötelezettségek, alapfeladatok szavatolásához feltétlenül szükség lenne!
Miután a piac Magyarországon távolról sem kínálati, mert hiány van villamos áramból, várható, hogy a liberalizáció, a "piaci versenyhelyzet" a közeli jövőben nemhogy díjcsökkenést, hanem jelentős áramdíjemelést eredményez majd.
Budapest, 2007. július 2.
Fónagy János (Fidesz)
országgyűlési képviselő