fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A GKI további kamatcsökkenést prognosztizál
2007. július 2., 12:40
Bár meghaladja a tervezettet a gazdasági növekedés üteme, ám a tavalyihoz képest lassul. Az ipari termelés kilenc százalékkal emelkedhet, és ez szinte kizárólag az exportnak köszönhető, a belföldi értékesítés úgyszólván stagnál - tartalmazza a GKI elemzése. A Magyar Hírlap elemzése.

A nyáron szerény, az ősszel azonban jelentősebb kamatcsökkentés várható, az alapkamat az év végére 6,5 százalékra csökkenhet. A forint tartósan erős, éves átlagban 250 forint/euró árfolyam valószínű - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készített előrejelzéséből.

Az ipar belföldi értékesítése a beruházási és továbbfelhasználásra kerülő javak esetében kissé bővül, más árucsoportokban mérséklődik. Az építőipar teljesítménye a tavalyi csökkenés és az első negyedévi szerény növekedés után áprilisban visszaesett, az év egészében háromszázalékos bővülés várható. A kiskereskedelmi forgalom áprilisban 2,5 százalékkal, az első négy hónapban 0,4 százalékkal
maradt el a tavalyitól. Az élelmiszerek és más termékek forgalma egyaránt kisebb lett, csak az üzemanyag forgalma emelkedett, ez utóbbiban az illegális import visszaszorulása is szerepet játszhatott - állítja a gazdaságkutató.

Az export 18, az import 15 százalékkal bővül, az áruforgalom hiánya az első négy hónapban a tavalyi 0,9 milliárd euróról félmilliárd euróra csökkent, s az év egészében is mintegy fele lesz a 2006. évinek. Ezzel a magyar gazdaság teljes - szolgáltatásokat is tartalmazó - külkereskedelmi mérlege egyensúlyba kerül.

A folyó fizetési mérleg hiánya azonban - főleg a külföldi cégek jelentős profitrealizálása miatt - 4,5 milliárd euró körül alakul. Mivel a nettó EU-támogatások az áthúzódó projektek miatt mintegy 1,5 milliárd euróra tehetők, a külső finanszírozási igény hárommilliárd euróra, azaz a GDP három százaléka alá mérséklődik.
Az infláció csak átmenetileg gyorsult, túl van a csúcsponton, s szeptembertől - a tavaly őszi nagy áremelési hullám bázisba kerülésével - erőteljesen mérséklődik. Éves átlagban hétszázalékos, az év végén már csak 4,5-5 százalékos áremelkedés várható.

A nominális bruttó keresetek a tervezettnél gyorsabban, 7,5 százalékkal emelkednek. Az üzleti szféra bérnövekedése 8,5 százalék körüli, vagyis az OÉT-megállapodás felső határánál is nagyobb lesz. Az ősz során azonban az első négyhavi tízszázalékos ütemhez képest lassulás várható, mivel a fehéredés által generált béremelkedés már tavaly megkezdődött. A költségvetési szektor bérdinamikája hat százalék körül valószínűsíthető. Júniusban megkezdődött a 2006 októberétől nyolcszázalékos jegybanki alapkamat csökkentése. A nyáron szerény, az ősszel - az infláció esésével párhuzamosan - jelentősebb kamatcsökkentés várható, az alapkamat az év végére 6,5 százalék körül lehet. A forint tartósan erős, éves átlagban 250 forint/euró árfolyam valószínű.

Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi oktató az elemzésre reagálva elmondta: jól látható, hogy a gazdasági növekedés elmarad a tavalyitól és a német gazdaságétól is. Az export erős, azonban sajnálatos, hogy a beruházási mutatók - mind az állami, mind a magánberuházások terén - gyengék, szerényebbek a GKI által korábban prognosztizáltnál is.

A jegybank menedzsmentje lecserélődött, "az inflációs héják helyett mások repültek be", s a piac várakozásaival szemben levitték az alapkamatot. Egyesek a gazdaság kifehéredését emlegetik, de nem szabad elfelejteni, igen erőteljes a bérkiáramlás. A forint árfolyamáról kifejtette: ennek alakulását már jó ideje nem a magyar folyamatok diktálják, kizárólag külső tényezőktől függ, s azok kiszámíthatatlanok.

Hunyor Erna, Magyar Hírlap


fidesz.hu