A teremavató ünnepi eseményre sokan érkeztek a környező falvakból, községekből: Méntelekről, Kadafalváról, Bugacról, Szabadszállásról 2007. június 29-én. Buda Ferenc Kossuth-díjas költő felidézte dr. Kálmán Lajos alakját. Mint mondta, már az első kecskeméti Népzenei Találkozón szent volt közöttük a barátság. Sokszor hosszú séták közepette vitatták meg a zenei élet problémáit, gondjait, a jövő terveit. Véleménye szerint Kálmán Lajos úgy járt a magyar népköltészet, népzene világában, mint a botanikus a ligetek, mezők virágai között. Szerény ember volt, hallatlan tisztelettel tekintett minden Emberre.
Mák Kornél a hetényegyházi iskola igazgatója kijelentette: - Nem csupán a hetényegyházi Művelődési Ház nagytermét nevezik el a neves zenepedagógusról, hanem a Kecskeméti Közgyűlés határozata értelmében a ménteleki, kadafalvi, hetényegyházi és az egyik kecskeméti óvoda, iskola és Művelődési Központ, mint intézmény-komlpexum veszi fel a néprazjtudós nevét.
Nyitrai András fideszes országgyűlési képviselő elmondta: Gyermekként látta vezényelni Kálmán Lajost, s már akkor megragadta a lélekből jövő szenvedélyessége.
Farkas Gábor az Európa Jövője Egyesület elnöke népben, nemzetben gondolkodó embernek nevezte a zenetudóst, aki csak tiszta forrásból merítkezett. Lajos bácsi szervezte évtizedeken át a középiskolák népdal-versenyét, majd járta a megyét és népdalköröket alakított. Jelenleg senki nem szervez se népdalköröket, se népdal-versenyt. E hiányosságokat az illetékeseknek pótolniuk kellene - hangsúlyozta Farkas Gábor elnök.
A Kálmán Lajos terem-és intézmény névadó ünnepségen részt vett dr. Kálmán Lajos özvegye, valamint lányai. Az estet feledhetetlenné tette az Univer Bazsarózsa Asszonykórus, az Alföldi Betyárok Férfikórus, valamint Bedőcsné Szabó Rita és Bedőcs József néptáncosok fellépése. Citerán közreműködött: Czermann Béla.
A 2000-ben elhunyt neves zenetudós fél évszázadon át kutatta, mentette a két folyam (Duna-Tisza) közti Magyarország és a Kiskunság dallamait, szövegeit, szokásait. Lelkes szervezője volt a kecskeméti Népzenei Találkozóknak. Nagy energiával vett részt a kóruskultúra felvirágoztatásában. Népzenekutató- pedagógus munkásságát a Munka Érdemrend arany fokozatával ismerték el. 1993-ban Kecskemét díszpolgárává választották.
Frigyesy Ágnes
fidesz.hu